prod_Cortana_hero

Cortana личниот асистент, кој што е достапен за одреден број на корисници од 8.1 верзијата на Windows Phone, моментално се вклучува преку притискање на иконата на главниот екран или со притискање на search копчето на телефонот. Со најновата надградба на оперативниот систем, односно GDR1, се додава можноста за константно слушање во позадина со што се овозможува активирање на Cortana со едноставно кажување на командата „Hey Cortana”. Ова се разбира на повеќето од вас ви е познато од Android оперативниот систем, каде што Google Now функцијата веќе одреден период може да биде активирана преку изговарање на „Ok Google”.

Hey Cortana можете да изговорите без потреба од отклучување на телефонот или било каква дополнителна активност. Ова е корисно за во ситуациите кога не сте во можност да го земете телефонот или за едноставно забрзување на процесот на активирање.

Оваа можност доаѓа за корисниците на Lumia телефоните со таканаречената Lumia Denim надградба. Се работи за најновата верзија од оперативниот систем, односно Windows Phone 8.1.1.

Покрај оваа промена, како и останатите достапни со Windows Phone 8.1.1 надградбата, вклучува и подобрувања во апликацијата за сликање, како и можност за прикажување на временска прогноза или информации од Health and Fitness апликацијата на Glance екранот.

Извор: WPCentral, The Verge

Претходна статијаSony ја претстави третата генерација од својот SmartWatch паметен часовник
Следна статијаMoto Hint: Мали Bluetooth слушалки за новиот Moto X
Мишо Лекиќ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.