PIA18618_hires

Минатиот викенд, поточно на 19-ти Октомври во недела, во близина на Марс помина кометата Siding Spring. Кометата доаѓа од регион околу сончевиот систем наречен Oort Cloud. Овој дел од вселената е полн со големи смрзнати објекти за кои што се верува дека се останати од времето на формирањето на сончевиот систем. Ова е прво поминување на кометата волку блиску до сонцето од својот регион, што им овозможи на истражувачите уникатна можност за сликање на првите слики на јадрото на таканаречените комети со долг период.

Поради близината до планетата со која што помина кометата, NASA мораше да изготви план за сокривање на трите летала кои што орбитираат за да не бидат оштетени од остатоците кои што обично се наоѓаат зад кометите. Покрај тоа, ова претставуваше ретка можност за сликање на комета, од кои што слики ќе може да се проучи истата.

Оваа недела NASA објави слики од кометата кои што беа сликани со High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) камерата на Mars Reconnaissance орбитерот. Слики се направени и од еден од роверите кој што се наоѓа на површината на планетата, со што се доби и интересна перспектива на кометата од позиција на која што потенцијално би бил човекот.

Слика од површината на Марс сликана од роверот Opportunity.
Слика од површината на Марс сликана од роверот Opportunity.

Сликите се сликани на растојание од најмалку 138.000 километри од кои што се добиени слики со 138 метри од пиксел. Претпоставките биле дека кометата, односно нејзиниот нуклеус е со големина од 1 километар, меѓутоа од сликите е заклучено дека таа е помала.

Извор: NASA, Cnet

Претходна статијаMicrosoft Lumia официјално го заменува Nokia брендот
Следна статијаНано влакна од коноп како електроди наместо графенот
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments