Очекувањата и шпекулациите испаднаа дека се точни, се покажа на денешниот настан што го организира Nokia, наречен Nokia World. Беа претставени уредите кои што се очекуваше да бидат најавени, но беа претставени и неколку апликации кои што одамна се очекува да бидат најавени.

Nokia го претстави долго очекуваниот и полн со шпекулации телефон/таблет Lumia 1520. Доаѓа со 6 инчен Full HD екран, со Nokia ClearBlack и Gorilla Glass 2. Qualcomm Snapdragon 800 2.2GHz Quad Core процесор, камера со 20 мегапиксели и PureView ZEISS леќи и двоен LED flash. Можност за поврувзање на LTE мрежа, како и 3400 mAh  батерија. Доаѓа во 4 бои и тоа, жолта, бела, црна и сјајна црвена.

Една од најинтересните најави беше конечното доаѓање на официјалната Instagram апликација на Windows Phone 8, како и официјалната Vine апликација и Flipboard.

Nokia исто така претстави уште еден телефон/таблет, но со нешто послаби карактеристики. Nokia Lumia 1320 доаѓа со следните карактеристики:

 • 6-инчен екран, 768×1020 резолуција
 • Двојадрен процесор
 • 3400 mAh батерија
 • 1GB RAM меморија
 • 5MP камера
 • Поддршка за microSD
 • 4 бои мат жолта, мат црна, сјајна бела и сјајна црвена.

Како што беше и очекувано, Nokia го претстави својот прв таблет компјутер, Lumia 2520. Тој доаѓа со следните карактеристики:

 • Windows RT 8.1
 • 10.1” 1080p Full HD AH-IPS, Gorilla Glass 2
 • 6.7MP Auto Focus ZEISS optics, Секундарна: 2MP HD wide-angle
 • Видео 1080p@60fps
 • 4G LTE
 • Qualcomm Snapdragon 800 (2.2GHz Quad Core)
 • 8000 mAh батерија
 • Црвена, сјајна бела, мат црна и цијан боја.

Asha-503-Hero-image-1-jpg

Покрај овие уреди, претставени беа, што исто така беше очекувано, и 3 нови модели од Asha серијата. Ова се мобилни од пониска класа и со пониска цена.

Претходна статија10 нови Windows теми за пуштањето на 8.1
Следна статијаApple ги претстави iPad Air, iPad mini со Retina екран, нови Mac Book Pro, Mac Pro, OS X Mavericks
Мишо Лекиќ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.