Познатиот американски бренд во „фаст фуд“ индустријата, KFC, официјално ја претстави својата играчка конзола KFConsole. Ова секако е големо изненадување за повеќето, иако од компанијата ја најавија конзолата уште во јуни.

Конзолата е дизајнирана специјално за KFC, а од тука доаѓа и изгледот кој е во форма на кофа, во која доаѓаат пилешките производи од компанијата. Изработката е направена од страна на компанијата Cooler Master која е во овој бизнис и има искуство во изработката на гејминг компјутери, нешто што повеќе е карактеристика на KFConsole, отколку класична играчката конзола, а тоа се гледа и од карактеристиките.

Дизајнот на уредот не е направен во форма на кофа само поради KFC брендот, односно поврзаност со брендот не застанува тука. Во уредот е вграден посебен дел каде корисниците ќе можат да чуваат мала количина на пилешко, кое треба да се одржува топло од топлината на уредот.

Внатре во KFConsole се ставени доста добри компоненти кои треба да овозможат играње на игри во 4К резолуција со 240fps. За тоа ќе се погрижи NUC 9 Extreme Compute Element од Intel, односно Intel Core i9-9980HK процесорот, како и RTX графичка картичка и два Seagate BarraCuda 1TB SSD дискови.

Оваа конзола веќе требаше да биде претставена минатиот месец, што значи дека веќе доцни. Нема информации кога точно треба да почне да се продава и по која цена, но се очекува ова да се дознае на почетокот од идната година.

ИЗВОРForbes
ИЗВОР 2Tom's Hardware
Претходна статијаДокумент од FCC ја потврдува поддршката за S Pen на Galaxy S21 Ultra
Следна статијаМохамед Јунус за „Лице в лице“: Најдобра одлука е да не се вратиме назад
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments