Firefox е вториот најпопуларен интернет прелистувач на пазарот кој сепак е на далечното второ место зад Chrome и Chromium прелистувачите. Со претставувањето на Firefox Quantum од Mozilla покажаа дека не се откажуваат и продолжуваат со активно развивање на нивниот прелистувач кој сега може да се мери во брзина со Chrome, барем на десктоп.

Еден од начините да се остане релевантен на пазарот е да се има верзија од прелистувачот која ќе може да работи на ARM процесорите, поточно на мобилните процесори од Qualcomm, на кои се повеќе Windows 10 компјутери ќе почнат да работат.

Mozilla во својата најнова бета вклучи поддршка и за ARM процесорите, поточно 64 битните, но од нив и нема други. Корисниците кои имаат ваков уред сега ќе имаат уште еден прелистувач, покрај Microsoft Edge, како избор, а тоа е секогаш добредојдено.

Microsoft веќе работи со Google за пренесување на Chrome на ARM верзиите од Windows 10, а со префрлувањето на Edge на основа на Chromium, тоа сега е сигурно дека ќе се случи.

ИЗВОРThe Verge
Претходна статијаНовиот Range Rover Evoque претставен во Скопје
Следна статијаMicrosoft OneNote ќе добие темна тема
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.

Оставете коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.