Минхен, ГЕРМАНИЈА, 4 октомври 2022 година – Глобалната технолошка компанија Xiaomi денеска ја претстави својата најнова водечка серија на паметни телефони – долгоочекуваната серија Xiaomi 12T. Со најнапредните технолошки иновации, Xiaomi 12T Pro и Xiaomi 12T имаат систем на камера за сите оние на кои им треба нов начин да ја изразат својата креативност со врвни перформанси

Врвна камера за фотографии богата со детали

И двата модели од серијата Xiaomi 12T претставени имаат камери кои се исти како професионалните во однос на спецификациите и на корисниците им нудат исклучително искуство со фотографирање со паметен телефон. Со систем на камера од дури 200 MP, фотографиите снимени од телефонот Xiaomi 12T Pro ќе бидат со врвен квалитет, а камерата има и одлични перформанси за фотографии во текот на ноќта, како и брзо фокусирање. Ова, заедно со голем број други оптимизации, овозможува снимање дури и на најмалите детали без губење на фокусот дури и во услови на слаба осветленост или кога предметот на сликата се движи со голема брзина.

Исто така, камерата има сензор за зумирање 2x кој благодарение на големата површина од 1/1,22″ може да снима фантастични портрети. Опциите за Xiaomi ProCut и Ultra burst прават сè што фотографирате или снимате да изгледа како да е од професионална камера. Поддршката на 8K видео во целосна резолуција Xiaomi 12T Pro ќе се погрижи да креирате совршена видео содржина, како видеографи.

Од друга страна, Xiaomi 12T има тројна камера: примарна камера на про-ниво со неверојатни 108 MP, широкоаголна камера од 8 MP и макро камера од 2 MP. Моќните спецификации при слаба осветленост обезбедуваат остри и светли слики дури и во предизвикувачки ситуации.

МЕГА изведбата носи вистинско врвно искуство

Xiaomi 12T Pro е опремен со Snapdragon процесор произведен со помош на 4nm TSMC технологија, што значително ги подобрува перформансите во споредба со претходните серии и ја намалува потрошувачката на енергија на уредот за една третина1. Телефонот има одличен систем за ладење кој обезбедува одлична енергетска ефикасност, а корисникот не мора да се грижи за прегревање.

Xiaomi 12T се напојува со MediaTek Dimensitiy 8100-Ultra чипсет – кој е изграден на 5nm производствен процес TSMC. Новата структура на графичкиот процесор со која е подобрен чипот ги зголемува перформансите и енергетската ефикасност до 30% во споредба со неговиот претходник. Исто така, брзината на часовникот на процесорот е зголемена, а подобрената кеш меморија и складирање водат до многу побрзо корисничко искуство1. Без разлика дали станува збор за фотографирање или снимање видеа, следење социјални мрежи или гледање серии, Xiaomi 12T ќе го поддржува секој ваш момент.

МЕГА батерија која може да мие речиси сè

Серијата Xiaomi 12T нуди неверојатно траење на батеријата и брзина на полнење, дури и кај предводниците на Xiaomi кои се познати по долготрајното траење на батеријата. Двата телефони имаат голема батерија од 5.000 mAh и технологија HyperCharge од 120 W, која ви овозможува да го наполните телефонот за само 19 минути, по што можете да го користите телефонот импресивни 13,5 часа2. Покрај тоа, функцијата Xiaomi AdaptiveCharge му овозможува на уредот да се прилагоди на секојдневната рутина за полнење. Овие функции им овозможуваат на сите корисници да го користат телефонот во текот на денот каде и да се без да размислуваат за батеријата на уредот.

Прекрасен изглед на екранот со дизајн што се појавува

Корисничкото искуство MEGA е овозможено и со 6,67″ CristalRes AMOLED дисплејот. Со висока резолуција и преку 68 милијарди бои, двата телефони постигнуваат совршен баланс помеѓу јасноста на деталите, живоста на боите и заштедата на енергија. Исто така, дисплејот е подобрен со паметни функции како што се како AdaptiveSync, кој динамички ја прилагодува стапката на освежување во зависност од содржината што ја гледаме. Конечно, постои режим за адаптивно читање што ги одмора очите на корисникот со намалување на количината на сина светлина што ја емитува екранот.

Серијата Xiaomi 12T се издвојува со својот премиум дизајн. Задниот дел на телефонот е мат и малку закривен за да го направи уредот удобен за држење и да спречи отпечатоци од прсти да останат на телефонот.

Цени и достапност

Серијата Xiaomi 12T е достапна за преднарачка од 5 октомври до 23 октомври.

Xiaomi 12T Pro ќе биде достапен во сина и црна боја во варијантата од 8+256GB кај овластените партнери и во продавницата на Xiaomi, додека Xiaomi 12T доаѓа во сина и црна боја и 8GB+128GB меморија.

Во овој период, освен попуст на уредите од цели шест илјади ден, корисниците ќе добијат и паметен грејач Mi S, како и 3 месеци YouTube Premium.

Xiaomi 12T Pro i 12T спецификации

   
DesignDimensions: 163.1mm x 75.9mm x 8.6mm3 Weight: 205g3 Corning® Gorilla® Glass 5 frontAnti-glare glass backColors: Black, Silver, BlueDimensions: 163.1mm x 75.9mm x 8.6mm3Weight: 202g3Corning® Gorilla® Glass 5 frontAnti-glare glass backColors: Black, Silver, Blue
Imaging System200MP wide angle cameraSamsung ISOCELL HP11/1.22″ sensor size0.64μm 1.28μm 4-in-1 pixel size, 2.56μm 16-in-1 super pixel sizef/1.69, 8P lens, 85° FOVSupports OIS200MP Xiaomi ProCut2x in-sensor zoom Night mode, Ultra Night VideoXiaomi ProFocus: Motion tracking focus, Motion capture, Eye tracking focus8K video recording, HDR10+ Video 8MP ultra-wide angle camera1/4″ sensor size, 1.12μm pixel sizef/2.2, 120° FOV2MP macro camera1/5″ sensor size, 1.75μm pixel sizef/2.420MP front camera1/3.47″ sensor size, 0.8μm pixel size f/2.24, 78° FOV108MP wide angle cameraSamsung ISOCELL HM61/1.67″ sensor size, 1.92μm 9-in-1 pixel sizef/1.7, 83.6° FOVSupports OISUltra Night Video 8MP ultra-wide angle camera1/4″ sensor size, 1.12μm pixel size f/2.2, 120° FOV2MP macro camera1/5″ sensor size, 1.75μm pixel sizef/2.420MP selfie camera1/3.47″ sensor size, 0.8μm pixel sizef/2.24, 78° FOV
Display120Hz 6.67″ CrystalRes AMOLED DotDisplay20:9, 2712 x 1220, 446 ppi120Hz refresh rate, up to 480Hz touch sampling rate AdaptiveSync display: 30Hz/60Hz/90Hz/120HzBrightness: 500nits (typ), HBM 900nitsContrast ratio: 5,000,000 : 1Over 68 billion colors TrueColor display, JNCD≈0.28, Delta E≈0.38Dolby Vision®, HDR10+ True DisplayAdaptive HDRAdaptive Reading modeSGS Low Visual Fatigue CertificationIn-screen fingerprint sensor120Hz 6.67″ CrystalRes AMOLED DotDisplay20:9, 2712 x 1220, 446 ppi120Hz refresh rate, up to 480Hz touch sampling rate AdaptiveSync display: 30Hz/60Hz/90Hz/120HzBrightness: 500nits (typ), HBM 900nitsContrast ratio: 5,000,000 : 1Over 68 billion colorsTrueColor displayHDR10+ True DisplayIn-screen fingerprint sensor
PerformanceSnapdragon® 8+ Gen1TSMC 4nmUp to 3.2GHz, with Armv9 Cortex-X2 technology Qualcomm® Adreno™ GPUSnapdragon X65 5G modem-RF System 7th Gen Qualcomm® AI Engine LPDDR5 + UFS 3.1 storage8GB+128GB, 8GB+256GB, 12GB+256GBMIUI 13 based on Android 12MediaTek Dimensity 8100-UltraTSMC 5nm 4x A78 2.85GHz4x A55 2.0GHzGPU: Mali-G610 MC6LPDDR5 + UFS 3.1 storage8GB+128GB, 8GB+256GBMIUI 13 based on Android 12
Battery and Charging  5,000mAh battery (typ)120W HyperChargeXiaomi AdaptiveCharge120W in-box charge5,000mAh battery (typ)120W HyperChargeXiaomi AdaptiveCharge120W in-box charge
AudioDual speakersSOUND BY Harman KardonDolby Atmos®Dual speakersDolby Atmos®
ConnectivityDual SIMSupports NFC4Bluetooth 5.25G: Supports NSA + SABands: 5G: n1/n3/n5/n7/n8/n20/n28/n38/n40/n41/n66/n77/n75/n784G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28/32/66 4G: LTE TDD: B38/39/40/41/42/48 3G: WCDMA: B1/2/4/5/6/8/19  2G: GSM: 850 900 1800 1900 MHz  Wi-Fi 6Dual SIMSupports NFC4Bluetooth 5.35G: Supports NSA + SABands: 5G: n1/n3/n5/n7/n8/n20/n28/n38/n40/n41/n66/n77/n784G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/26/28/32/66 4G: LTE TDD: B38/40/41 3G: WCDMA: B1/2/4/5/6/8/19  2G: GSM: 850 900 1800 1900 MHz Wi-Fi 6
Претходна статијаЕвропскиот Парламент го изгласа новиот закон кој ќе бара од сите производители да го користат USB-C приклучокот
Следна статијаСекојдневните задачи стануваат едноставни со новите Xiaomi AIoT производи