Минхен, ГЕРМАНИЈА, 4 октомври 2022 година – Xiaomi денеска ги претстави новите уреди од широк спектар на AIoT уреди кои значително го подобруваат модерниот живот – Xiaomi Robot Vacuum X10+, Xiaomi Truclean W10, Xiaomi TV Q2 серија, Xiaomi Smart Band 7 Pro, Redmi Pad. Темелно и автоматизирано чистење: Robot Vacuum X10+.

Xiaomi Robot Vacuum X10+, најновиот во линијата Xiaomi роботски правосмукалки, целосно го олеснува чистењето на просторот. Благодарение на поврзувањето со својата паметна базна станица, уредот може сам да го испразни садот за прашина, да ги исчисти четките за џогер, да го наполни резервоарот за вода, да ја одржува влажната четка, како и да ги суши четките и џогерите самостојно за да избегне задржување на влага и непријатни мириси кога е исклучен. Овој IoT уред е наменет за сите домаќинства бидејќи темелно го чисти просторот и сите површини во домот.

Исто така е специјално прилагоден за чистење на сите видови подови, а има и вграден ултразвучен сензор кој ја детектира површината на која се наоѓа правосмукалката (без разлика дали е тепих, паркет, плочки и сл.) и автоматски се прилагодува режимот на чистење соодветно кој уред го чисти (со или без крпа на врвот на правосмукалката). Моќноста на правосмукалката се искачува до 4000 Pa1, а двојните ротирачки перничиња за бришење благодарение на притисокот можат да ги избришат и најтврдокорните дамки. Затоа, уредот ви овозможува да го исчистите целото домаќинство со едно движење и ќе ве ослободи од домашните обврски по напорниот работен ден.

Xiaomi Robot Vacuum X10+ работи на системот S-Cross AITM, избегнувајќи предмети додека чисти. Правосмукалката доаѓа со дволиниски ласер и RGB камера, а со помош на LDS навигацијата сама ќе одредува ефикасна рута за чистење, без разлика на големината на просторот. Има и сертификат од реномираната германска институција TUV Rheinland за заштита на податоците и приватност.

Чистење на целиот простор со едно движење: Xiaomi Truclean W10 правосмукалка за влажно и суво чистење

Правосмукалката за влажна и сува Xiaomi Truclean W10, првиот таков производ на брендот Xiaomi, целосно ја менува вашата рутина за чистење. Моделите Xiaomi Truclean W10 Ultra и Xiaomi Truclean W10 Pro имаат три функции – правосмукалка, бришење и перење. Со интелигентен систем за откривање нечистотија, вградената адаптивна функција му овозможува на уредот автоматски да ја прилагодува моќта на чистење. Без разлика дали се работи за истурен сок или влакна од домашно милениче, се чисти со само еден клик.

Оваа серија носи два модели кои одговараат на сите ваши потреби, имајќи предвид дека секој дом е различен.

Xiaomi Truclean W10 е опремен со режим за чистење со висока температура од 75°C2 што обезбедува темелно чистење. Исто така, користејќи ја паметната базна станица, може да го испразни садот, да се наполни со вода и автоматски да се исуши.

Од друга страна, Xiaomi Truclean W10 Pro е одличен за сите простори со тешко достапни агли и рабови. Чистењето е лесно со помош на специјално дизајнирана четка со валјак што не се заплеткува во честички како што се влакната и покрива поголеми површини. Исто така, четката има прилагодлива рачка од 90 степени за ефикасно чистење под мебелот.

Кога сликата на екранот оживува: Xiaomi Q2 TV

Најновата серија Xiaomi TV Q2 им обезбедува на гледачите исклучителен квалитет на сликата со својата најнова технологија за прикажување на квантни точки и доаѓа во 3 различни големини. Овој премиум телевизор е опремен со 4K Ultra-HD резолуција, благодарение на што сè што ќе видите на екранот ќе биде во живописни и реални бои.

Овој модел има и Dolby VisionTM IQ и Dolby Atmos, со што звукот и сликата стануваат кино-стандардни, додека сензорите за амбиентално светло на телевизорот му овозможуваат на уредот да ја детектира светлината во просторијата и да ја прилагоди сликата.

Покрај тоа, вградениот Google TV, прв во ТВ серијата Xiaomi, им овозможува на гледачите да уживаат во се што ги интересира, додека со Google Assistant3 е можно да го контролираат домот преку глас. Серијата доаѓа со претходно инсталиран Xiaomi Апликација TV+, која на гледачите им дава повеќе опции за содржина, од ТВ во живо до блокбастери.

Подобрете го вашиот стил: Xiaomi Smart Band 7 Pro

Xiaomi Smart Band 7 Pro со 1,64-инчен правоаголен AMOLED екран со висока резолуција носи поголем дисплеј, но има и автоматско осветлување,

Покрај следењето на спиењето и физичките активности, Xiaomi Smart Band 7 Pro нуди над 110 спортски режими кои можат да ги задоволат потребите на секој корисник. Новитет во популарната серија паметни нараквици е вградениот GNSS систем, кој овозможува побрзо лоцирање и попрецизно следење на маршрутата, што го прави идеална опрема за секој кој е постојано во движење. Овој уред има отпор од 5 ATM4 и траење на батеријата до 12 дена. Исто така, ви помага да примате повици и пораки, во секое време и каде било.

Кога станува збор за дизајнот, овој уред доаѓа со над 150 теми во апликација, 2 бои на куќиштето и 8 различни бои на ременот5 кои се пријатни и практични.

Уредот каде започнува забавата: Redmi Pad

Тајната на доброто аудио-визуелно искуство на уредот Redmi Pad се четирикратните звучници опремени со технологијата Dolby Atmos и екран со брзина на освежување од 90 Hz. Сјајниот екран од 10,61 инчи има помало визуелно задоцнување бидејќи е дизајниран да ја олесни долгорочната употреба, што го прави првиот таблет во светот со SGS сертификат за низок замор на очите.

Покрај тоа, Redmi Pad е акредитиран со сертификат за заштита на очите од TUV Rheinland, така што вашите очи се добро заштитени и нема да ги почувствувате ефектите од долготрајната употреба. Со ултра широка предна камера од 8 MP 105° и технологија FocusFrame6, уредот е одличен за групни видео повици каде што се потребни повеќе луѓе.

Со долготрајна батерија од 8.000 mAh и полнач во кутија од 22,5 W што поддржува брзо полнење од 18 W, Redmi Pad гарантира бескрајна забава.

Претходна статијаЗапознајте ја серијата Xiaomi 12T која открива нови нивоа на креативност и детали во паметните телефони
Следна статијаЕксперти од Google во Македонија – Светски познатата компанија CrazyLabs веќе 10 години во партнерство со Google