Скопје, 31 август 2023 година – Која е тајната на успехот на трап, дали можеме да ја победиме вештачката интелигенција и како да изградиме компанија и да не ја продаваме на врвот на славата, се само дел од темите кои ќе го зачинат септемврискиот собир на експерти и ентузијасти од светот на комуникациите, маркетингот и бизнисот за време на Weekend.16. Актуелните теми и најновите трендови се во распоредот на програмата на овогодинешниот Weekend Media Festival, кој од 21 до 24 септември ќе се одржи во Ровињ во просториите на стариот Тутунски комбинат, а кои беа најавени и на Weekend собирот во центарот на Загреб, на кој се обратија Зоран Шпрајц, Дамир Смртиќ, Петар Стефаниќ, Хајди Ќенан и многу други.

Weekend Media Festival отсекогаш бил лидер во следењето и промовирањето на најновите трендови во медиумите и комуникациите. Оваа година најголема иновација е интегрирањето на вештачката интелигенција во организацијата на фестивалот. Како вистински трендсетер, Weekend за прв пат има промо видео направено со помош на AI технологија, кое можете да го погледнете овде.

Weekend.16 на тој начин ја отвори вратата за нови креативни хоризонти, а како дел од програмата ќе се одржи When AI Meets Creation, изложба на фотографии создадени со помош на вештачка интелигенција. Панелот AI era: Иновирајте, имплементирајте, доминирајте powered by UGP исто така ќе се занимава со оваа актуелна тема, а ќе дознаеме повеќе од Дражен Орешчанин, Аце Момчиловиќ и Хајди Ќенан под модераторство на Дражен Томиќ.

Фестивалот веќе 16 години ја исполнува својата мисија и носи низа едукативни теми и горливи прашања кои ги привлекуваат најголемите имиња од светот на медиумите, комуникациите и бизнисот. Овогодинешната програма ќе се фокусира на телевизиските формати кои ја преживеаја борбата против новите медиуми на панелот на TV Survival Kit, а панелистите Миа Ковачиќ, Јошко Локас и Антонија Блаќе ќе ги споделат своите ТВ-искуства со модераторот Петер Стефаниќ. (O)станувањето независен е клучот за секој личен и професионален успех, а панелот Како да (о)стане независен со Иван Бешлиќ и Никола Дујмовиќ, основачи на Sofascore и SPANA, две од најбрзо растечките домашни ИТ компании, им открива на публиката како и зошто да не се продадеш на врв на слава. Секоја грешка со себе носи потенцијал за раст ако ја гледаме како можност за учење, а Ивана Галиќ Бакса, Томислав Клаушки и Владимир Прешељ ќе разговараат Каде грешат луѓето од ПР со модераторката Невена Рендели Вејзовиќ.

Како се претставени претприемачите во медиумите и зошто се секогаш „контроверзни“, дознајте на панелот Контроверзен претприемач од Александар Станковиќ, Зоран Шпрајц, Тихомир Ладишиќ, Зоран Турковиќ и Хрвој Бујас. Покрај тоа, Горан Винчиќ, Тин Водопивец и Зоран Кесиќ на викендот ќе го истражуваат хуморот во регионот и ќе дознаат Што има тука смешно. Панелот Трап од Вардар до Триглав ќе им овозможи на сите посетители да го истражат музичкиот феномен кој го зафати целиот регион и да го запознаат светот на трапот, каде што Реља, еден од најпознатите регионални трапери, и Ѓорѓе Трбовиќ, директор и извршен продуцент на издавачката куќа IDJ видеа, заедно со Зембо Латиф, кој е добро познато име во рап-сцената, откриваат дали трап е она што беше р’н’р. За да не остави се на приказната, Грше ќе објасни со концерт во живо. Со својата визија и соборување рекорди на музичките топ листи, тој го потврди статусот на еден од најважните изведувачи на регионалната музичка сцена. Покрај овој музички феномен, посетителите може да ја очекуваат Забавата на големиот Перица со Дино Антониќ и ДВП бенд, како и други добри концерти и забави во живо.

Од самиот почеток, Weekend е синоним за поврзување на различни индустрии бидејќи обединува домашни и меѓународни експерти од различни области. Годинава најистакнатото име ќе биде сингапурскиот дипломат и поранешен претседател на Советот за безбедност на ОН, Кишоре Махбубани, а програмата ќе ја одбележи најпознатата Хрватка во светот на луксузната мода, Тања Голешиќ, еден од најпочитувани воени фотографи, Јан Граруп, легендата на светот на рекламите, Ралф Ван Дијк, еден од водечките хрватски астрономи Корадо Корлевиќ и многу други.

Заедно со забава за паметење, актуелни теми, интересни дискусии, овогодинешната програма ќе го збогати и Weekend киното, каде премиерно ќе биде прикажан документарниот серијал Среќни градови: Копенхаген, на авторката и новинарка на ХРТ Мартина Валиџиќ.

Weekend продолжува да ги следи актуелните трендови и прашања и претставува простор каде може да се најдат одговори и решенија. Деталната програма можете да ја најдете овде, а сите новости можете да ги следите преку профилите на Facebook, Instagram и Linkedin.

Претходна статијаMicrosoft ќе ја одвои Teams од Microsoft/Office 365 пакетите во ЕУ и ќе ги намали цените на пакетите
Следна статијаКаратистите на „Макпетрол“ се пласираа на Светските Боречки Игри во Саудиска Арабија