Линијата на монитори на Samsung Electronics освои награди во сите категории за 2022 година, вклучително и 55-инчен Odyssey Ark, 49-инчен Odyssey Neo G9, 32-инчен Odyssey Neo G8, 34-инчен Odyssey G8, 32-инчен паметен монитор. инчи и 32 -инчен S8 монитор со висока резолуција. 32-инчниот монитор Odyssey Neo G8 ја освои наградата за најдобра иновација во категоријата игри на CES 2022. Со вкупно девет освоени награди на овогодинешниот CES, мониторите на Samsung поставија нов рекорд на најголемиот саем за електроника во светот.

Програмата CES за награди за иновации спонзорирана од CTA, сопственик и организатор на CES, доделува извонредни примери за дизајн и инженерство во различни категории на производи за широка потрошувачка. Ова е шеста година по ред како мониторите на Samsung добиваат CES награди за иновации, што дополнително ја зајакна позицијата на компанијата како глобален лидер на пазарот на гејмерски монитори.

На овогодинешниот CES, Samsung претстави нови модели на монитори кои ја потврдуваат неговата водечка позиција во секторот. Разновидната нова линија се одликува со одличен квалитет на сликата и интуитивни карактеристики кои им даваат на корисниците поголем избор на монитори кој совршено одговараат на нивните потреби.

„Линијата на Samsung за 2022 година претставува нова генерација на иновации во сегментот на монитори и ги задоволува потребите на сите корисници, од конкурентни гејмери ​​до професионални дизајнери“, изјави Хајсанг Ха, извршен потпретседател на одделот за визуелни екрани во Samsung Electronics.

Odyssey Neo G8

Како прв монитор во светот од 4K (3,840×2,160) 1000R со заоблен екран и брзина на освежување од 240 Hz и време на одговор од 1ms (GtG), Odyssey Neo G8 32” (име на моделот: G85NB) отвора ново поглавје во иновација на гејминг мониторот и нуди најпрецизни перформанси дури и за најпребирливите гејмери. Неговите перформанси совршено се вклопуваат со импресивниот квалитет на сликата на Quantum Mini LED екраните засновани на Quantum HDR 2000 технологијата, со максимална осветленост од 2000 nits и статички сооднос на контраст од еден милион спрема еден, за најдобрите детали и дополнително подобрено целокупно корисничко искуство.

Дизајнот на новиот Odyssey Neo G8 е сличен на дизајнот на Odyssey Neo G9 и доаѓа во елегантна бела боја која е уште поизразена кога е исклучена. Прекрасните бои се шират од екранот до вистинското корисничко опкружување благодарение на осветлувањето CoreSync. Основното позадинско осветлување на мониторот автоматски ги препознава боите на екранот и ги проектира во реалниот живот за помоќно и сеопфатно искуство.

Pametni monitor M8

Исклучително тенок, само 11,4 mm, што е околу три четвртини помалку од претходниот модел, паметниот монитор M8 32“ (име на моделот: M80B) ефикасно го користи просторот. Особено за оние кои го ценат стилот, има софистициран дизајн со рамен грб за подобрена употреба и доаѓа во топла бела боја која совршено се вклопува насекаде. Импресивниот UHD панел обезбедува 99% опсег на sRGB бои и поддржува 1,07 милијарди бои во осветлување од 400nits, благодарение на што верно ги прикажува сите видео материјали, документи или фотографии.

Апликациите за паметниот ТВ и за продуктивност вградени директно во мониторот овозможуваат беспрекорна забава и работа, и служат како контролен центар за SmartThings, дури и без потреба од користење на компјутер. Паметниот монитор е одлична опција за работа на далечина. Доаѓа со мобилна магнетна камера SlimFit, која овозможува кристално чисти видео повици. Вградената апликација за видео повици ги поддржува најпопуларните апликации од ваков вид, вклучувајќи го и Google Duo. Со приклучок за полнење USB од 65 W тип C, паметниот монитор M8 обезбедува поедноставено искуство со работната станица што не бара дополнителна приклучна станица.

S8 монитор со висока резолуција

Samsung мониторот S8 со висока резолуција (име на моделот: S80PB), достапен во големини 27 и 32 инчи, обезбедува UHD перформанси на професионално ниво за секој кој има потреба од највисоко ниво на прецизност и опсег за работа во канцеларија или дома. S80PB нуди дури 98% DCI-P3 опсег на бои и екстремно широк спектар на богати и затемнети бои. Благодарение на дисплејот HDR™ 600, на Здружението за стандарди за видео електроника (VESA), овој монитор со висока резолуција обезбедува неверојатно доживување при гледањето и совршено прецизен приказ на содржината. Како прв монитор во светот без сјај, проверен од UL (Underwriter Laboratories), мат екранот се наоѓа на врвот на панелот, што ја намалува рефлексијата на светлината дури и кога не се користи капак на мониторот, за да се обезбеди најдобра работна средина.

И двата модели имаат порти за полнење USB Type C 90W и LAN порти кои им помагаат на корисниците да создадат поедноставена работна станица што може да полни лаптопи и мобилни уреди без потреба од дополнителна приклучна станица.

Благодарение на стандардите за поставување во согласност со VESA, како и држачот со прилагодлива висина (HAS) за движење во сите правци, корисниците можат да го постават својот монитор како би се вклопил во која било средина.

За повеќе информации, вклучувајќи слики или видеа за производите што Samsung ги презентира на CES 2022, посетете ја https://news.samsung.com/global/ces-2022

За повеќе информации посетете го линкот https://displaysolutions.samsung.com/main/index.


Претходна статијаБлидарус: Македонија има најголем и најбрз потенцијал за регионален раст во ИТ секторот
Следна статијаФиналната спецификација на PCIe 6.0 официјално завршена со дупло поголема брзина и пренос на податоци