Huawei денес во Минхен ја претстави својата нова генерација смарт часовници HUAWEI WATCH GT 2, заснована врз неодамна објавениот чипсет Кирин А1. Благодарение на малата потрошувачка на енергија на чипот, паметните часовници од серијата 42 и 46мм WATCH GT 2 ќе имаат непобедлив век на траење на батеријата и на своите сопственици ќе им овозможат уште подобро корисничко искуство што ќе ја промени идејата за тоа што може да направи еден уред за носење. Паметните часовници WATCH GT 2 се првите уреди на Huawei кои имаат „all-in-one“ стаклен 3D екран, кој формира поширок дисплеј. Новите паметни часовници ќе обезбедат повеќе спортски карактеристики со побогата програма, ќе овозможат Bluetooth повици и музика и ќе го подобрат целокупниот фитнес и здравствен мониторинг и контролата. Огромна количина информации им помага на оние кои сакаат спорт и сакаат да живеат квалитетен и здрав живот да го постигнат тоа.

Kirin A1 чип – основа на неспоредливиот век на траење на батеријата

Претходната генерација паметни часовници HUAWEI WATCH GT и понатаму ги импресионира потрошувачите со невиден век на траење на батеријата. Новиот HUAWEI WATCH GT 2 ќе има уште потрајна батерија благодарение на Кирин А1. Сопствениот чипсет на компанијата комбинира напреден процесор за Bluetooth, моќен процесор за звук и ултра низок процесор за примена на енергија, плус посебна единица за управување со електрична енергија. Процесорот за апликација користи процесор Cortex-M7 за да постигне ултра-ниска потрошувачка на енергија од 10uA / MHz, далеку под просекот на индустријата од 30uA / MHZ. Совршената комбинација на високи перформанси и ефикасна потрошувачка на енергија им овозможува на HUAWEI WATCH GT 2 да им обезбеди на потрошувачите долготраен век на траење на батеријата.

При дневна употреба, серијата 46mm HUAWEI WATCH GT 2 може да работи без прекин до 2 недели, со интелигентно следење на отчукувањата на срцето, известување за повици, неделно до 30 минути Bluetooth повици; до 30 минути музичка репродукција и до 90 минути вежбање и употреба на ноќен режим за следење на спиењето. Во класичен режим, серијата 42мм на HUAWEI WATCH GT 2 може да работи до една недела. Двете серии на часовници го подобрија животниот век на батеријата со GPS следење во режим на обука. Траењето на батеријата од серијата 46мм достигнува до 30 часа со континуирана употреба на GPS следење во спортски режим и 15 часа на модели од серија 42мм.

3Д стаклен дисплеј за подобра прегледност

Класичниот дизајн никогаш не излегува од мода, а новите паметни часовници HUAWEI WATCH GT 2 дополнително ја подобруваат оваа естетика со својот безрамковен дизајн на цел екран. Целокупната 3D стаклена површина, покрај убавината, нуди повеќе простор на екранот. Техники кои се користат за брусење на скапоцени камења беа користени за да се создаде заобленото 3Д стакло како и релефно микро брусење над бројчаникот за попривлечен изглед. Заоблениот бројчаник од серијата 42мм е тенок само 9,4 мм и е украсено со исклучително тенка, модерна метална рамка.

Серијата 46mm HUAWEI WATCH GT 2 е опремена со 1,39 инчен AMOLED HD екран прецизен на допир со резолуција на дисплеј 454×454 пиксели, поширок спектар на бои и ултра тенок дизајн кој ги надминува ЛЦД-екраните. Ова овозможува поживописни бои на екранот и поголем контраст. Дизајнот на екранот е модерен и уметнички, погоден за луѓе кои бараат убави работи во животот и нуди чиста линија што е модерна во денешно време.

Вистинско паметно искуство – професионално спортско следење, јавување, музика и чување податоци

Спортските ентузијасти бараат паметни часовници кои им даваат детални дневни информации за мониторинг на спортот и другите активности. Серијата 46 HUAWEI WATCH GT 2 ги поврзува мобилните уреди преку Bluetooth и овозможува повици со Bluetooth да се оддалечени до 150 метри. Часовникот исто така ја поддржува можноста да снимате контакти на уредот и лесно да ги пребарувате. WATCH GT 2 исто така доаѓа со голем капацитет за складирање, способен да зачува до 500 mp3 песни. Ова овозможува лесен избор на музика за вежбање.

Во HUAWEI WATCH GT 2 спортскиот режим е компатибилен со 15 спортови, вклучувајќи осум спортови на отворено (трчање, одење, качување, возење велосипед, отворено пливање, триатлон, итн.) и седум спортови во затворен простор (одење, трчање, возење велосипед, пливање, затворен, бесплатен тренинг, крос-симулатор, машина за веслање). За овие 15 спортски режими, часовникот обезбедува целосен мониторинг на приближно 190 типови на податоци. Часовникот дава анализа на податоците пред тренингот за разни спортови, анализа на снимање на податоци за време на вежбата и потоа стручен совет. Паметниот часовник е нешто како личен интелигентен спортски тренер со кој ќе ги направите вашите активности побезбедни и поефикасни.

Дневна здравствена заштита

На полето на уреди за носење, Huawei има за цел да им помогне на потрошувачите да се грижат за своето здравје. Користејќи најсовремени интелигентни алгоритми, Huawei е лидер во технологијата за управување со секојдневната здравствена заштита.

HUAWEI WATCH GT 2 врши срцев мониторинг за да помогне во следењето на брадикардија и срцева слабост. Освен кога е во спортски режим, корисникот ќе биде известен дали срцевата работа е над 100 отчукувања во минута или под 50 удари во минута за период од повеќе од 10 минути. Потрошувачите исто така можат да гледаат податоци во Апликацијата за спорт и здравје на Huawei за да го следат здравствениот статус во реално време.

Покрај следењето на отчукувањата на срцето, паметниот часовник го следи и спиењето. Слабиот квалитет на сонот е проблем за многу луѓе и HUAWEI TruSleep ™ 2.0 го следи квалитетот на спиењето, отчукувањата на срцето, квалитетот на дишењето на спиењето и ги користи овие податоци за да го анализира квалитетот на спиењето. WATCH GT 2 комбинира технологија Huawei во AI (AI) за да го анализира квалитетот на спиењето и да дава предлози и информации за тоа како да го подобриме.

HUAWEI WATCH GT 2 исто така доаѓа со сопствена технологија HUAWEI TruRelax ™ која им помага на корисниците да го намалат стресот со следење на HRV (варијабилност на срцевиот ритам). Ова дава информации за нивото на стрес и исто така дава сигнал што го потсетува корисникот да се раздвижи по одреден период на седење, но оваа функција може да се исклучи. Потрошувачите можат да ги следат своите чекори секој ден, калориите што ги согоруваат и колку пати се согорени. HUAWEI WATCH GT 2 им нуди на потрошувачите дневни физички информации за да им помогне да развијат здрави навики за живеење.

Воведувањето на HUAWEI WATCH GT 2 е уште еден голем чекор во подобрувањето на животот на потрошувачите.

Претходна статијаДеловна клима за ИКТ индустрија – Како да се стимулира растот на работната сила во ИКТ?
Следна статијаSamsung го прославува својот 50ти роденден