Русија успеа да се исклучи од глобалниот интернет за време на тестовите спроведени во јуни и јули, објави во четвртокот весникот РБЦ, повикувајќи се на документи од работната група задолжена за подобрување на руската интернет – безбедност.

Русија го усвои законот, познато како Закон за „суверен интернет“, кон крајот на 2019 година, со кој сака да ја заштити земјата од прекратување на Интернетот од странската инфраструктура, како одговор на, како што рече Русија, „агресивната природа“ на националната стратегија за сајбер -безбедност на Соединетите држави.

Законот ја заостри контролата на Москва врз глобалната мрежа и предизвика збунетост кај активистите за слобода на говорот, кои стравуваа дека овој потег ќе го зајакне владиниот надзор врз сајбер -просторот на земјата.

Тестовите во кои беа вклучени сите големи руски телекомуникациски компании се одржаа од 15 јуни до 15 јули и беа успешни, според првичните резултати, јави РБЦ, повикувајќи се на извор во работната група.

„Целта на тестовите е да се утврди способноста на„ РуНетот “да работи во случај на надворешни нарушувања, блокови и други закани“, рече изворот.

Друг извор на РБЦ рече дека е тестирана способноста за физичко исклучување на рускиот дел од интернетот.

Не беше јасно колку долго траеше исклучувањето или дали имало забележителни нарушувања во интернет сообраќајот.

Законот предвидува тестови да се спроведуваат секоја година, но операциите беа прекинати во 2020 година поради компликации со пандемијата со COVID-19, објави РБЦ.

Кремљ беше свесен за тестовите, рече портпаролот Дмитриј Песков, опишувајќи ги како навремени и рече дека Русија мора да биде подготвена на се.

Законот се обидува да го насочи рускиот веб сообраќај и податоците преку точки контролирани од државните органи и да изгради национален систем за имиња на домени, за да овозможи интернетот да продолжи да работи дури и ако Русија е исклучена.

Во јуни 2019 година, претседателот Владимир Путин рече дека Москва мора да се осигура дека „РуНетот“ може да функционира на сигурен начин за да се заштити од исклучување на серверите надвор од контролата на Русија во други земји и компромитирање на нивните операции.

Државниот регулатор за комуникации Роскомнадзор изјави дека тестовите имаат за цел подобрување на интегритетот, стабилноста и безбедноста на руската интернет -инфраструктура, објави РБЦ.

Се вели дека опремата инсталирана како дел од тестовите била користена од Роскомнадзор за да се забави брзината на социјалната мрежа Твитер од март поради неуспехот да се избришат содржини што Москва ги смета за нелегални.

Претходна статијаFacebook ја претстави виртуелната платформа за состаноци Horizon Workrooms
Следна статијаСо соодветни мерки за заштита може да се зачува колективното здравје и да се намалат негативните економските последици