Познатиот таканаречен „протекувач“ на информации „OnLeaks“, заедно со „Pricababa“, излегоа со информации за нова верзија од Galaxy S20 серијата од Samsung која треба да биде претставена наводно во октомври.

Се работи за „лајт“ верзија од серијата која ќе го носи името Galaxy S20 FE 5G. FE го означува веќе користеното име „Fan Edition“, а овој уред треба да дојде со голем дел од карактеристиките кои ги имаат останатите телефони од серијата.

OnLeaks и Pricebaba обезбедија „рендери“ од телефонот, како и видео, па можеме да видиме како ќе изгледа, а тука се и информациите за што може да се очекува од аспект на карактеристики.

Galaxy S20 FE 5G треба да работи на Snapdragon 865, што е одлично, но најверојатно доколку биде достапен во Европа, ќе работи на оваа година послабиот од Snapdragon верзијата, Exynos 990. Покрај тоа, треба да дојде со 6 до 8GB RAM, како и до 512GB простор за податоци.

Батеријата се најавува дека ќе има одличен капацитет од 4.500 mAh, а камерите ќе дојдат со сензори од 12, 12 и 8 мегапиксели со стандардната поделба на камера со ултра широк агол на сликање и слично.

Тоа што ќе го разликува повеќе овој „Fan Edition“ модел е во изборот од интересни бои, како и изработката од мат пластика, нешто што може и да биде добра одлука.

Цената која се најавува за овој телефон е околу 750 долари, што е повеќе од претходните „лајт“ модели, но сепак доста помалку од достапните S20 и Note20 телефони.

ИЗВОРTom's Guide
ИЗВОР 2Pricababe
Претходна статијаTelegram апликацијата доби можност за видео разговори
Следна статијаПретседателот Трамп ја разгледува можноста за враќање на Едвард Сноуден во САД без затворска казна
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.