phone-photo-hero

После најавата дека првите Ubuntu мобилни телефони ќе бидат достапни оваа година, направени се договори со два производители на уреди за производство на телефоните. Поточно се работи за кинескиот Meizu и шпанскиот производител BQ. Canonical за своите први телефони одлучи да соработува со производители кои што се во фаза на освојување на пазарот, наместо со веќе огромните како Samsung и слични.

Повеќе информации за точната дата на претставување и достапност на мобилните, како и нивните карактеристики не е дадена, освен информацијата дека тие ќе бидат во класата на средни, но и мобилни од високата класа. Се претпоставува дека мобилните ќе бидат направени на основа на некој од постојните Android модели кои што се достапни од овие производители. Посебно интересен е MX3 од Meizu кој што доаѓа со 5,1 инчен екран, 8 јадрен ARM Cortex 15 процесор, 3 јадрен графички процесор и 2 GB RAM меморија. Сепак не значи дека нема да бидат претставени целосно нови модели специјално направени за Ubuntu.

Мобилната индустрија долго време е во потрага по остварлива алтернатива на тие што царуваат денес. Ubuntu ја враќа контролата назад во рацете на нашите партнери и претставува возбудлива платформа за корисниците, овозможувајќи искуство кое што се разликува од веќе заморената мрежа на икони на Android и iOS и овозможува течно, искуство богато со содржина. – Mark Shuttleworth.

Дали некој од вас би сакал да купи Ubuntu мобилен телефон ?

Претходна статијаРедизајнирана BitTorrent за Android, донесува и нови функции
Следна статијаMS Tûranor PlanetSolar е првиот брод во светот целосно напојуван од сончева енергија
Мишо Лекиќ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.