(Скопје, 4.09.2018) – Huawei Consumer Business Group го лансираше HUAWEI Mate 20 lite во Македонија, најновиот запис во серијата HUAWEI Mate. Откако беше лансиран во октомври минатата година, HUAWEI Mate 10 беше многу популарен меѓу бизнис класата. Со цел да им се овозможи на корисниците да уживаат во повеќе извонредни функции на Mate серијата, Huawei го создаде стилскиот HUAWEI Mate 20 lite за млади индивидуи кои влегуваат во работна сила. Со камерата Four AI може лесно да се направат прекрасни фотографии низ широк спектар на сценарија и истата е опремена со новиот EMUI 8.2 за да понуди широк спектар на одлични карактеристики кои ги задоволуваат деловните корисници, социјалните медиуми, слободното време и сите други потреби. 

Извонредно испорачано искуство во стилски пакет

Младите луѓе кои влегуваат во работната сила како идната деловна елита имаат тенденција да имаат повисоки барања од мобилни телефони. Покрај тоа што им се потребни уредите за задоволување на нивните потреби, тие сакаат уредот да понуди поголема вредност и да има свој модерен стил. HUAWEI Mate 20 lite целосно ги разгледува потребите за дизајн на корисниците. Со сооднос на форматот 19:5:9, 6,3-инчниот нов FHD + FullView дисплеј, заедно со телото на тенкиот уред, го прават уредот совршен за корисниците да уживаат во игри и видеа.

Направете совршени фотографии со четири AI камери

Младите што првпат влегуваат на работното место, израснаа со порастот на интернетот, а чинот на споделување на социјалните медиуми стана нивниот инстинкт. Тие истражуваат и се запознаваат со светот преку Интернет и уживаат во слободното поврзување и споделување информации со луѓе од целиот свет. Фотографиите и видеата се најпогоден начин за луѓето да споделуваат информации за себе, а камерите играат важна улога во олеснувањето на овој процес. HUAWEI Mate 20 lite е опремен со четири AI камери, две напред и две назад, за попаметно снимање.

За да им даде на корисниците подобро искуство во фотографирањето, Huawei има поставено двојни фронтални камери, кои содржат 24MP и 2MP сензори, во HUAWEI Mate 20 lite. Камерите со единечна леќа генерално зависат од софтверот за виртуелизирање на дефокусирачките ефекти. Двојните фотоапарати, од друга страна, ја користат примарната леќа за снимање на податоците за сликата, а другиот за снимање на податоци од длабочина. Со дигитално комбинирање на податоците, двојните фотоапарати можат да фотографираат со автентични дефокусирачки ефекти, исто како и оние професионални фоторепортери со цел да се истакнат предметите. За разлика од повеќето други уреди на пазарот кои само го поддржуваат препознавањето на заднината на нивните задни камери, HUAWEI Mate 20 lite користи AI перформанси за да им овозможи на своите предни камери да препознаат над 200 сценарија низ осум категории, имено Blue Sky, Beach, Plant, Night, Stage, Flower, Indoors and Snow и оптимизирајќи ги сите со уникатен сет на конфигурации.

Моќниот HUAWEI Mate 20 lite не само што произведува слични слики, туку и автоматски го идентификува полот и кожата на субјектот. Алгоритмот за разубавување на Huawei значи дека апаратот може да покаже јасни детали, без оглед на тоа што сцената е слабо осветлена или има задно осветлување. Со HDR преглед во реално време, корисникот може да види точно како ќе се појави фотографијата. Исто така, има 3D Qmoji, како и пет видови професионални осветлувачки ефекти како што се меко осветлување (Rembrandt light), пеперутка осветлување и сценско осветлување, со што фотографиите изгледаат убаво и им овозможуваат на корисниците да ги прикажат своите живописни стилови.

Телефонот автоматски идентификува различни сцени и соодветно се прилагодува, обезбедувајќи им на корисниците најдобри можни резултати, како што е интелигентно снимање. 

Прототип на перформанси што овозможуваат паметно искуство 

HUAWEI Mate 20 lite содржи Octa-core Kirin 710 SoC и најновиот EMUI 8.2 за да им овозможи на корисниците извонредно искуство преку совршена интеграција на софтвер и хардвер. Кирин 710 е првиот Huawei 12nm чип. Како чип наменет за HUAWEI Mate 20 lite, Kirin 710 го има A73 јадрото кое е 75% помоќно од A53 во Kirin 659. Во однос на перформансите на GPU, Kirin 710 ги врши 1,3 пати подобро од неговиот претходник Кирин 659. Напојуван од четири Cortex A73 јадра кои работат на 2.2GHz и четири Cortex A53 јадра кои работат на 1.7GHz, чипот Kirin 710 обезбедува извонредни и избалансирани перформанси. Исто така, нуди два SIM слота, од кои и двете поддржуваат 4G и VoLTE, минимизирање на важноста на поставувањето на SIM картичката.

HUAWEI Mate 20 lite е опремен со Android Oreo-базиран EMUI 8.2. Тој доаѓа со богатство на AI функциите, вклучувајќи и AI шопинг асистент, како и паметна галерија, која ги препознава темите и ги класифицира фотографиите во теми. Врз основа на содржината, сликите ќе бидат поделени во 15 големи категории и 100 мали жанрови, вклучувајќи храна, предели, документи и друго. Во бучна средина, HUAWEI Mate 20 lite користи AI за исклучување на амбиенталниот шум со цел да обезбеди дека корисниците ќе ги фатат сите важни информации во повиците. EMUI 8.2 не е само алатка за комуникација, туку дигитален помошник кој ги знае и разбира потребите на корисникот.

Фотографирање, комуницирање и игри се трите основни потреби што ги имаат потрошувачите за нивните уреди. Дури и бизнис елитата мора да се одмори по работата. Во прилог на Huawei Kirin 710 и 4GB RAM, HUAWEI Mate 20 lite се напојува од Game Suite, нудејќи високо квалитетни игри на паметниот телефон. Потоа, за да се обезбеди трајно искуство, HUAWEI Mate 20 lite има огромна батерија од 3750mAh, како и поддршка за HUAWEI Quick Charge.

HUAWEI Mate 20 lite ги наследи внатрешните карактеристики на серијата Mate. Неговиот едноставен, но елегантен симетричен дизајн и извонредни перформанси е совршената интеграција на функцијата и AI, обезбедувајќи поголема вредност за младите деловни елити.

Оставете коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.