ascend-w2-all-colors

Huawei го претстави новиот модел со Windows Phone оперативен систем, Ascend W2. Тој не е во класата на најдобри телефони и доаѓа со просечни карактеристики и е наменет за категоријата на поевтини телефони. Претставува добредојден додаток во изборот на мобилни со оперативниот систем на Microsoft, кој што моментално е предводен од Nokia, а свои модели претставија HTC и Samsung.

Huawei Ascend W2 карактеристики

СтатусНајавен Ноември 2013
Се очекува да биде достапен во Ноември 2013
Димензии134 x 67 x 9.9 mm
160g
Екран4.3 инчен TFT super-sensitive touch screen со 16 M бои
800 × 480 пиксели (WVGA) 217 ppi
Процесор1.4 GHz dual-core Qualcomm Snapdragon™ MSM8230
Adreno 305 графички процесор
Меморија8 GB надворешна меморија
512 MB RAM меморија
Податочно поврзувањеGPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA
Wi-Fi : 802.11 b/g/n
Bluetooth : Bluetooth 3.0
USB : Micro USB 2.0
Камера5 MP, 2592 x 1944 пиксели
720p@30fps
СензориAccelerometer
Proximity sensor
Ambient Light sensor
Батерија1700 mAh
БоиЦрна/Сина/Црвена/Жолта
Претходна статијаGoogle Chrome ќе блокира симнување на малициозен софтвер
Следна статијаПрепознавање на јазик со знаци преку Kinect
Мишо Лекиќ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.