Глобалниот технолошки гигант Xiaomi неодамна го претстави моделот од својата серија на телефони Redmi, Redmi A1. Новиот модел ги комбинира сите функции што му се потребни на еден модерен корисник во едно пакување – од камера до одличен софтвер и батерија, сето тоа по многу прифатлива цена.

Redmi A1 има 6,52-инчен HD+ екран, додека процесорот MediaTek Helio A22 поврзан со 2 GB LPDDR4X меморија е одговорен за многу добри перформанси. Телефонот доаѓа со оперативен систем Android 12 и има двојна задна камера од 8 MP. За селфи и видео повици, уредот има предна камера од 5 мегапиксели.

Батеријата од 5000 mAh е одговорна за корисничко искуство без пауза во текот на денот. Redmi A1 има и FM радио, како и звучници сместени на горниот дел од уредот. И со 32 GB внатрешен простор за складирање, има доволно простор за сите ваши омилени апликации, фотографии, видеа и музика. За сите оние на кои внатрешната меморија не им е доволна, уредот има и слот за MicroSD картичка со кој капацитетот може значително да се прошири. Секако, постои и опција со двојна SIM картичка за оние кои сакаат да ја користат удобноста за користење дополнителна SIM картичка при патување.

На прв поглед, новиот Redmi A1 има препознатлив дизајнерски стил кој ја дефинира целата серија телефони Redmi, со прави ивици и заоблени страни. На задната страна на телефонот има квадратен модул за камера и познатиот Redmi печатење. Прекинувачот за јачина на звук и копчето за вклучување се вградени на десниот раб на уредот. Димензиите на уредот се 164,92 mm x 76,75 mm x 9,09 mm, што со тежина од 191 грам го прави овој модел совршен избор за сите оние на кои им е потребен добар телефон за секој ден. Redmi A1 ќе биде достапен во три бои: црна, зелена и сина.

Redmi A1 на македонскиот пазар ќе биде веќе достапен од 16.09.2022, а цената на овој уред ќе биде 6049 денари. Побрзајте и земете го најдобриот уред во својата класа.

Повеќе информации можете да најдете на Redmi Телефони (xiaomistore.mk)

Претходна статијаAlways-On екранот кај iPhone 14 Pro користи повеќе начини на заштеда на батеријата
Следна статијаSnapchat пристапот преку веб пуштен за сите корисници
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments