Фото: Shutterstock.com

Сите нови уреди кои Apple ги развива, пред да бидат пуштени во продажба поминуваат цел процес на тестирање за нивната издржливост. Тоа го прават во посебно опремени лаборатории за таа намена, а познатиот Маркез Браунли имаше шанса да посети дел од нив.

Во неколкуте видеа кои тој ги објави на X, може да се види како Apple ги тестира iPhone уредите за водоотпорност, за издржливост при пад, тресење и слично. Секако, не се тестираат само iPhone телефоните, па вакви и слични процеси поминуваат сите уреди од компанијата.

На крај, Браунли прави кратко интервју со Џон Тернус, главниот за инженерство на хардверот во Apple, а видеата можете да ги погледнете во продолжение.

Претходна статијаWindows 11 ќе добие две нови прилагодувања за „глувчињата“ во Settings апликацијата
Следна статијаУчениците од Крива Паланка ќе се едуцираат за врсничко насилство во кампањата на „Макпетрол“
Мишо Лекиќ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.