Новите Apple Intelligence функции ќе бидат достапни за уредите од компанијата кои имаат одредени чипови, односно за A17 Pro и M серијата, но не и за постарите уреди. Поради ова очекувавме дека вистинската моќ на новата функција ќе ја видиме дури со iPhone 16 Pro уредите и новите чипови, но изгледа дека и ланскиот чип има што уште да „покаже“. 

Тест направен од страна на еден корисник со апликацијата Geekbench, поточно тестот за NPU – Neural processing unit делот од чипот, покажува колку оптимизацијата на софтверот може да направи разлика. 

Според прикажаните резултати, истиот iPhone 15 Pro Max има огромна разлика при тестирање со моменталната верзија од iOS, 17.5.1 и со iOS 18, систем кој се’ уште до првата бета верзија за програмерите. 

Резултатот кој е објавен на X покажува 6249 кога е направен на iOS 17, а истиот телефон надграден на iOS 18 има резултат од 7816. 

Штета што не се објавени тестови и за процесорот да се види дали iOS 18 донесува подобрувања и кај „нормалното“ функционирање на iPhone, нешто што секако треба да биде случајот, само ме интересира до кој степен.

ИЗВОРApple Insider
Претходна статијаSamsung Galaxy S24 Ultra го надополнува искуството за пренесување и гледање на Олимписките игри во Париз во 2024 година
Следна статијаСкрипта ги исклучува повеќето функции кај Microsoft Edge кои го прават непотребно комплициран
Мишо Лекиќ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.