Amazon

Сопственикот на Amazon, Џеф Безос се најде прв на листата најбогати луѓе во 2017-та година. Неговото богатство се проценува на околу 99 милијарди американски долари. Зад него се Бил Гејтс и Ворен Бафет, со 91, односно 85 милијарди. Петорката ја заокружуваат единствениот Шпанец, сопственикот на Zara, Амансио Ортега со 75 милијарди и Марк Зукерберг со 72 милијарди долари.

Џеф Безос според статистиките е за 33 милијарди побогат од лани. Тој го престигна долгогодишниот лидер на табелата Гејтс, а се очекува разликата помеѓу овие двајца дополнително да се зголемува. Гејтс е во фаза на буквално раздавање на своето богатство во добротворни цели.

Оваа двојка инаку се и единствените луѓе кои во извесен момент имале богатство кое тежи над 100 милијарди долари. На Гејтс тоа му успеало во 1999-та година, а Безос тоа го забележа во ноември на популарниот Black Friday. А, очигледно е дека Amazon ќе продолжи да доминира на берзите и во наредната 2018-та.

За оние упатените, статистиката на најбогатите луѓе во светот е сосема очекувана. Напредокот на технологијата ги диктира цените на акциите од оваа индустрија правејќи ја најисплатлива за инвестирање. Од првата петорка најбогати луѓе, тројца доаѓаат од технолошкиот сектор.

Извори: ZDNet, Bloomberg

Претходна статијаЖежок јануари на Pickbox со пет ексклузивни премиери веднаш по Америка
Следна статијаКинески Шенжен со комплетно електрифициран автобуски јавен превоз

Оставете коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.