Lenovo на MWC 2023 настапи со два концепт уреди кои уште не се достапни во финална форма кој би им била достапна на корисниците. Уредите се со екрани кои се намотуваат кои се’ уште скоро и ги нема кај производите на пазарот.

Достапни се смартфон и лаптоп компјутер со екран кој се одмотува и намотува, а со тоа се менува и неговата големина, како и форматот.

Во случајот со лаптопот форматот е нестандарден, па се поставува прашањето на кого би му користел, корисниците обично се научени на екрани кои овозможуваат поставување на повеќе прозори од страните. Во овој случај се работи за екран кој од 12,7 инчи, се одмотува во екран со 15,1 инч, односно од 4:3 во 8:9 сооднос кој кратко кажано е „висок“.

Одличниот MrMobile, односно Мајкл Фишер, е присутен на штандот на Lenovo, па во продолжение можете да го погледнете видеото каде ги разгледува овие концепт уреди од компанијата.

ИЗВОРWindows Central
Претходна статија„Макпетрол“ освои 11 медали на државниот плејоф карате – турнир за сениори
Следна статијаOnePlus 11 Concept доаѓа со систем на течно ладење кој се гледа на задната страна од уредот
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.