Screenshot 2013-12-27 13.29.37

Viagame, Шведски сајт за online продажба на игри, имаат дојдено до многу интересна идеја. Поточно нив ги интересирало да направат споредба помеѓу играњето на игри со трки на компјутер и реалното возење на тркачки автомобил и да видат како ќе се покажат двете страни.

vs1_new

За таа цел тие ангажираат двајца „тркачи“, едниот на компјутерски игри, а другиот на вистински автомобил. Frederik Brolin e, според нив, еден од најдобрите гејмери во Шведска, па тој ќе биде задолжен да го вози виртуелниот автомобил. Задолжен за вистинскиот автомобил е возачот на тркачки автомобили Peter Ternstrom.

За работите да бидат уште пореални и поинтересни, тие местат ASUS компјутер со ASUS GTX680 графичка картичка, 19 инчен монитор на метална рамка и Logitech G27 на возачкото седиште од Mégane RS 265 Red Bull RB8 Limited Edition. Гејмерот ќе го вози истиот автомобил во Shift 2 играта на Circuit de Barcelona, додека возачот ќе ја вози вистинскиот автомобил на вистинската Circuit de Barcelona-Catalunya.

Како изгледа овој експеримент и кој од возачите подобро се има покажано можете да погледнете на следното видео.

Извор: Viagame

Претходна статијаHaswell-E достапен во Q3 2014
Следна статијаSleepPhones – слушалки во форма на појас за глава, за полесно заспивање
Мишо Лекиќ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.