fbpx

ВЕБ И БЕЗБЕДНОСТ

Според Германскиот суд Adblock Plus е легален

Компаниите кои стојат позади Zeit.de, Handelsblaat.com и Wiwo.de покренале тужба против Adblock Plus на 3 декември 2014 со цел да се забрани употребата на истиот на нивните веб сајтови. 4 месеци подоцна германскиот суд...

Испраќање насоки, белешки и аларми од Google Search на вашиот Android телефон

Google се повеќе работи на едноставно поврзување на компјутерите со паметните телефони. Кога ќе се земе во предвид дека тие развиваат оперативен систем кој што се базира на Chrome прелистувачот и сите активности се...

Abztract Games – Македонски гејминг YouTube канал

YouTube веќе долго време е место каде многу млади иновативни луѓе можат да ги покажат своите таленти. За некои луѓе YouTube претставува стабилно работно место поради начинот на кој Youtube ги наградува неговите корисници. Македонската...

Какви лозинки треба да се користат – Едвард Сноуден му објаснува на Џон Оливер

Сатиричарот Џон Оливер, кој што моментално е најмногу познат по неговата емисија која што се емитува на HBO, Last Week Tonight, во својата најнова епизода направи интервју со Едвард Сноуден. Разговорот очекувано се одвиваше...

Facebook Messenger достапен како посебна веб апликација

Дека Facebook дава големо значење на Messenger сервисот покажаа минатиот месец на нивната F8 конференција. Oвој сервис кој што започна како дел од главната социјална мрежа, сега постепено прераснува во сопствена платформа. Facebook веќе подолг...

VP9, нов видео кодек кој го подобрува визуелното искуство на YouTube

Доколку не сте знаеле, кодек е софтвер кој врши компресија врз аудио и видео датотеки (и други типови на датотеки кои не нè интересираат моментално) со цел да се намали големината на датотеките без да...

Што сè содржи „Темната мрежа“?

Доколку сте фанови на криминалистички книги, ТВ серии и филмови, сигурно досега сте чуле за темната мрежа, односно темното тајно ќоше на интернетот каде што криминалот цвета, а не е достапен за нас, Google...

Играјте Pac-Man на која сакате локација на Google Maps

Google се познати по менување на нивната главна страна на пребарувачот во чест на одредени луѓе, случки, празници и слично. Google Doodle, како што се наречени промените на логото, се често навистина интересни и...

YouTube тестира видеа снимени во 4К резолуција со 60fps

Можеби уште сме некоја година оддалечени од масовното користење на уреди со поддршка за 4K резолуција, меѓутоа тоа не значи дека не може да се тестира прикажувањето на ваквите содржини. YouTube кои што веќе воведоа...

Бесплатни е-книги достапни за симнување од Microsoft

Eric Ligman, еден од менаџерите во Microsoft, веќе неколку години составува листа од книги кои што бесплатно можете да ги симнете од страната на компанијата. Оваа година таа листа содржи скоро 300 книги поврзани...

AV-Test.org ги претстави резултатите од првото тестирање на Windows 8.1

AV-Test.org е меѓународен и независен институт кој работи во областа на IT безбедноста, поточно во тестирање на достапниот антивирус софтвер и софтвер на безбедносни пакети за Windows и Android оперативните системи. Институтот е од...