fbpx

ГЕЈМИНГ

Можна Android конзола од Amazon

Шпекулации околу претставувањето на играчка конзола која што работи на Android од страна на Amazon првпат се појавија минатото лето. После пауза од неколку месеци, повторно се појавуваат информации кои што тврдат дека Amazon...

Bolt II – „парната машина“ на Digital Storm

Bolt II на Digital Storm е една од бранот на Steam конзоли тн. Steam Machines, составени од различни компании – партнери на Valve, кои се очекува да се појават на пазарот во наредниов период. За...

Valve најавија 13 партнери за нивните Steam машини

Steam машината е возбудлив концепт кој создаде голема возбуда не само во гејмерската заедница, туку и во Linux заедницата. Причината за ова е секако отворениот дух на оваа идна конзола која ќе биде базирана...

Сега секој може да креира игри – Project Spark конечно во бета

https://www.youtube.com/watch?v=ZGcAkK5h9fo Microsoft понуди многу интересни идеи и концепти во последниве години, некои иновативни, но само мал број револуционерни. Project Spark и концептот на кој се базира имаат потенцијал да влезат во втората категорија. За оние кои...

Metal Gear Rising: Revengeance конечно на PC

Добри вести до сите PC корисници. Kojima најави дека последната Metal Gear е спремна и сите што уживаа во овој наслов оваа година на PlayStation 3 и на X-Box 360 сега ќе можат да...

Valve ги испорача првите Steam конзоли, достапна бета верзијата на SteamOS

Од Valve вчера ги испорачаа првите 300 прототип конзоли, таканачените „Steam Machines“ до среќните избраници за бета тестирање. Истовремено, објавена беше и бета верзијата на SteamOS која може бесплатно да ја преземете од следниот...

Sony продаде рекордни 2,1 милион PlayStation 4 конзоли за две недели

После рекордниот старт на продажбата на новата конзола на 15-ти Ноември, кога беа продадени 1 милион конзоли, денес од Sony излегоа со соопштение во кое ги објавуваат бројките за продажбата во останатите 2 недели....

Прирачник за командите во Xbox One

Се работи за брз и лесен пристап до Xbox One апликациите преку гласовни команди и гестикулации со рацете. Прирачникот не е достапен од прв ден бидејќи половина од уредите веќе биле спакувани, но оваа...

Xbox One направи продажба повеќе од 1 милион во првите 24 часа

Microsoft денес објави вест дека Xbox за прв пат во нивната историја успеа да биде продаден во  повеќе од еден милион единици во 13 земји за помалку од 24 часа од кога стана достапен...

Споредба: Xbox One vs PlayStation 4

Двете најпознати играчки конзоли, најавени и долго очекувани се официјално излезени. Ако сакате да добиете одговор на прашањето која конзола е подобра, одговорот е дека тоа зависи од вас, бидејќи се се сведува на...

Xbox One пуштен во продажба

Во кутијата ви се наоѓа конзолата : еден контролер, слушалки, Kinect 2 камера, кабел за струја со надворешен адаптер (или популарно наречен цигла) и еден HDMI кабел преку кој може да се stream-ува 4K...

Започна продажбата на Sony PlayStation 4

Sony ја претстави следната верзија од својата играчка конзола PlayStation во Февруари оваа година и ја најави датата на официјалното излегување во продажба за средината на Ноември 2013. Точно според најавите, од денеска PlayStation...