Серијата Mi Band на Xiaomi продолжува со шестата генерација на фитнес тракери. Од денес, во понудата на македонската веб продавница Смартус е достапен долгоочекуваниот гаџет за 2021, Xiaomi Mi Band 6!

Комбинација на одлични карактеристики, квалитет, долг век на траење на батеријата и што е најважно – прифатлива цена. Како и неговиот претходник, Mi Band 6 нуди низа одлични карактеристики, но исто така носи и некои значајни подобрувања.

За разлика од претходникот, Mi Band 6 доаѓа со нов 1,56-инчен full-screen AMOLED екран што ја покрива целата површина на самиот тракер (edge to edge). Екранот е во боја, со резолуција од 152 x 486 пиксели (326 ppi) и може да се пофали со со заштитен слој од калено стакло и заштита од отпечатоци од прсти.

Новост е и SpO2 сензорот, односно сензорот мерење на сатурацијата на кислород во крвта. Доаѓа со вграден сензор за PPG за мерење на отчукувањата на срцето и можност за следење на квалитетот на спиењето. Иако не е замена за професионална медицинска опрема, Mi Band 6 ќе служи добро за дополнителен мониторинг на здравјето.

Примарна задача на секој фитнес тракер е да собира податоци поврзани со спортот и вежбањето, па затоа не е изненадувачки што новиот Mi Band 6 доаѓа со дури 19 нови спортски режими (вкупно 30), од ​​кои автоматски препознава 6.

Како и неговиот претходник, Mi Band 6 ја задржа можноста дополнително да го персонализира и прилагоди изгледот по вкус – од промена на позадината на екранот до замена на ремчето.

Новиот Xiaomi Mi Band 6 може да се нарача на следниот линк со бесплатна достава до дома и 2 години гаранција  https://www.smartus.mk/xiaomi-mi-smart-band-6-1506.html

Претходна статијаVodafone Германија е прв европски оператор кој лансираше самостојна 5G мрежа
Следна статијаStarship на SpaceX го направи првото целосно успешно слетување

Оставете коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.