Скопје, 17 јануари 2024 г. – Samsung Electronics Co., Ltd. и Corning Incorporated (NYSE: GLW) денес најавија дека уредите Galaxy S24 Ultra ќе го имаат новиот Corning® Gorilla® Armor надворешен материјал. Стаклото Gorilla Armor нуди неспоредлива комбинација на издржливост и визуелна јасност, обезбедувајќи побогат приказ при сончева светлина и поголема заштита од оштетување предизвикано од секојдневното носење.

„Стаклото Gorilla® на Corning заедно со серијата Galaxy S поттикнаа иновации и постигнаа значителен напредок кон постигнувањето поголема издржливост“, рече Кванџин Бае (Kwangjin Bae), EVP и раководител на тимот за механичко истражување и развој, Mobile eXperience Business во Samsung Electronics. „Ова партнерство им овозможи на луѓето да ги користат нашите производи со доверба и безбрижност“.

Corning® Gorilla® Armor е различен вид надворешен материјал на паметни телефони. Во споредба со обичното стакло, стаклото Gorilla Armor на Corning ја намалува рефлексијата до 75%, со што се подобрува читливоста на екранот и се минимизираат рефлексиите на екранот во речиси секоја средина.

Новиот надворешен материјал на Corning ја оптимизира издржливоста на Galaxy S24 Ultra. Во лабораториските тестирања на Corning, стаклото Gorilla Armor покажа супериорна издржливост споредено со конкурентните алуминиосиликатни стакла. За да ја измери неговата исклучителна отпорност на гребење, Corning создаде нов лабораториски тест – „Scratch Bot“ – за реплицирање на микро гребнатини предизвикани од секојдневно носење. На овој ригорозен тест, стаклото Gorilla Armor не покажа видливи гребнатини и покажа четири пати поголема отпорност на гребење од конкурентните алуминиосиликатни стакла.

Стаклото Gorilla Armor има во просек 25% рециклирана содржина пред потрошувачка, како што е потврдено од UL Solutions во согласност со UL2809-2 Постапка за проверка на животната средина (ECVP) за рециклирана содржина.

„Стаклото Gorilla Armor ги спојува истражувачките и инженерските способности на Corning со дизајнот на Samsung насочен кон корисникот и фокусирањето на корисничкото искуство“, рече Дејвид Веласкез (David Velasquez), потпретседател и генерален менаџер na Corning® Gorilla® Glass. „Оваа најнова иновација истовремено се однесува и на потребата за издржливост и на нашата зголемена потреба за подобра оптика – носејќи го искуството со мобилните телефони од иднината во сегашноста“.

Лансирањето на телефоните Galaxy S24 Ultra со стакло Gorilla Armor следи по славеничката година за Samsung и Corning. Минатата година, двете компании одбележаа 50 години од водечкото партнерство во индустријата за компаниите. Samsung и Corning првпат соработуваа во 1973 година за да ги направат телевизорите попристапни за потрошувачите во Кореја.

Истиот дух на соработка трае веќе половина век. Стаклото Gorilla® Glass на Corning® е претставено на безброј уреди на Samsung, почнувајќи од некои од најраните паметни телефони Galaxy до последните, вклучувајќи ги серијата Galaxy S23, Galaxy Z Fold5 и Galaxy Z Flip5, кои користат стакло Gorilla® Victus®2 стакло на Corning®. Лансирањето на уредите Galaxy S24 Ultra со стакло Gorilla Armor ја продолжува оваа долгогодишна врска посветена на создавање иновации од светска класа и витално значење за индустријата за мобилна електроника.

Претходна статијаВлезете во новата ера на мобилна вештачка интелигенција со серијата Samsung Galaxy S24
Следна статијаApple не успеа да добие дополнително одложување на забраната за продажба на Watch Series 9 и Watch Ultra 2