Скопје  –17. Март 2022 – Компанијата Samsung Electronics  Денес ги претстави Galaxy A53 5G и Galaxy A33 5G, заокружувајќи го најновиот иновативен Galaxy пакет, нудејќи прифатливо, сеопфатно мобилно искуство. Со сосема нов процесор, оригинална AI камера за Galaxy серијата, проширен и јасен екран и батерија која трае два дена, новата Galaxy A серија се одликува со 5G поврзување, највисоко ниво на безбедност, еколошки, модерен и тенок дизајн, како и напредно искуство за поврзување. Покрај тоа, двата уреди поддржуваат редовни ажурирања на One UI и Android OS и безбедносни ажурирања за да го одржат искуството на мобилниот корисник на највисоко ниво.

„Ние веруваме дека секој заслужува можност да го доживее позитивното влијание што мобилната технологија може да го има врз нивните животи“, изјави TM Roh, претседател и раководител на одделението за мобилното искуство (MX) во Samsung Electronics. „Благодарение на нашата најнова серија Galaxy A, сега е полесно да уживате во напредното, иновативно и исплатливо мобилно искуство што го нудат Galaxy уредите.

Направете совршени видеа во секоја ситуација

Без разлика дали создавате содржина или ја споделувате со пријателите, Galaxy A53 5G и Galaxy A33 5G ја нудат најновата генерација на напредно искуство со камерата и голем број моќни и забавни карактеристики на Galaxy S. Системот со четири камери на Galaxy A53 5G има 64 MP OIS камера со VDIS технологија за правење остри и јасни видеа во секое време, додека предната камера со висока резолуција од 32 MP обезбедува одлични селфи фотографии и чисти видео повици.

Со сосема нов процесор од 5 nm, иновативната VI камера од новата серија Galaxy A гарантира дека секоја слика изгледа совршено – дури и при слаба осветленост. Напредниот ноќен режим автоматски спојува дури 12 слики одеднаш, така што ноќните видеа изгледаат целосно јасни. И кога снимате видео при слаба осветленост, бројот на слики во секунда од серијата Galaxy A автоматски се прилагодува за да прави светли и јасни видеа.

Напредниот Portrait Mode режим попрецизно ги опфаќа длабочината и контурите на објектите со двојната камери и моќна вештачка интелигенција. И во забавниот режим, посебните моменти може дополнително да се истакнат со користење на весели филтри и ефекти кои сега работат со ултра широки леќи. Дополнително, функцијата за преработка на фотографии ги оживува старите фотографии додека гумата за бришење предмети елиминира сè што случајно е снимено во позадина.

Максимално унапредете го вашето искуство со гледање секаде, во секое време

Порано беше потешко во сончев ден да се види што има на екранот на паметниот телефон, но интелигентниот алгоритам на новата серија Galaxy A гарантира вистински детали за екранот, дури и надвор. Широкиот 6,5-инчен Super AMOLED екран на Galaxy A53 5G исто така нуди стапка на освежување од 120 Hz за сеопфатно искуство, додека Galaxy A33 5G има 6,4-инчен Super AMOLED екран со стапка на освежување од 90 Hz. Дополнително, новата серија Galaxy A сега е опремена со дводневно траење на батеријата и супербрзо полнење од 25 W – така што гледањето и преносот може да потрае подолго.

Прекрасен и издржлив дизајн со цел

Новата серија Galaxy A е стручно дизајнирана да биде модерна, функционална и одржлива. Тенката рамка на уредот дава елегантен и современ изглед, а со Ambient Edge  дизајнот одлично се вклопува камерата во обликот на телефонот. Galaxy A53 5G и Galaxy A33 5G имаат издржливо Corning® Gorilla® Glass 5 и IP67 стакло отпорно на вода и прашина за подобрена издржливост и безбедност.

Samsung отсекогаш истражувал што е се можно со технологијата и продолжува да смислува како најдобро да ги искористи ресурсите на нашата планета. Почнувајќи од август 2021 година со стратегијата Galaxy за планетата, Samsung е посветен на преземање конкретни еколошки активности за да помогне да се направи планетата поздрава до 2025 година. Потпирајќи се на напорите за одржливост на Samsung, серијата Galaxy A го елиминира приклучокот за полнач и ја намалува големината на пакувањето. Пакувањето користи и хартија од одржливи извори, а самиот уред користи рециклирани отпадни материјали за страничните копчиња и отворите за SIM картички.

Покрај материјалот, продолжен е работниот век на новата А серија. Двата уреди гарантираат дури четири генерации на ажурирања на One UI и Android OS и дури пет години безбедносни ажурирања. Овие карактеристики им овозможуваат на корисниците пристап до најновиот софтвер и безбедност за максимално да го продолжат животниот век на паметниот телефон.

Поврзано Galaxy искуство, безбедно и со еден клик

Новата Galaxy A серија обезбедува заштита на податоците и информациите загарантирана од Samsung Knox. Кога складирате приватни фотографии, белешки и апликации, безбедносната папка им нуди на корисниците шифриран, дигитален сеф, така што само тие можат да пристапат до неговата содржина. Со користење на функцијата за приватно споделување, корисниците можат да контролираат кој има пристап до датотеките и колку долго. Galaxy A53 5G и Galaxy A33 5G имаат и нов Samsung Wallet, удобен и заштитен простор за безбедно складирање на сè, од авионски карти до кредитни картички.

Galaxy A53 5G и A33 5G работат совршено со другите Galaxy уреди за целосно, поврзано искуство со Galaxy екосистемот. Опциите за аудио се проширени со поврзување на серијата слушалки Galaxy Buds со низа уреди, вклучувајќи ги Galaxy A53 5G и Galaxy A33 5G. Достапни на слушалките Galaxy Buds Pro и наскоро на Galaxy Buds2 и Buds Live, корисниците ќе можат да уживаат во 360 Audio технологијата која обезбедува верен, сеопфатен 3D звук. Кога треба да бидете продуктивни, користете линк за Windows за да ја поврзете новата серија Galaxy A со вашиот  Windows PC  да копирате, пренесувате датотеки, па дури и да одговарате на повици или пораки.

За повеќе информации посетете го линкот https://news.samsung.com/global/galaxy-a53-5g-and-galaxy-a33-5g-awesome-mobile-experiences-open-to-everyone

Достапност

Galaxy A53 5G ќе биде достапен од 1 април 2022 година,  а Galaxy A33 5G ќе биде достапен од почеток на месец април 2022 година во Македонија.

Спецификации на производите
 Galaxy A33 5GGalaxy A53 5G
Екран 6,4-инчен FHD+ Super AMOLED 90Hz Infinity-U Display6,5- инчен  FHD+ Super AMOLED 120Hz Infinity-O Display
Димензии и тежина 74.0 x 159.7 x 8.1mm, 186g74.8 x 159.6 x 8.1mm, 189g
КамераЗадна (Ултраширока) 8 MP F2.2 (Главна) 48 MP F1.8 OIS(Длабинска) 2 MP F2.4 (Макро) 5 MP F2.4  Предна 13 MP F2.2Задна (Ултраширока) 12 MP F2.2 (Главна) 64 MP F1.8 OIS(Длабинска) 5 MP F2.4 (Макро) 5 MP F2.4  Предна 32 MP F2.2
ПроцесорОсумјадрен  (2.4GHz, 2GHz)
МеморијаRAM: 6/8 GB Простор за складирање: 128/256 GB mikroSD: do 1TB
Батерија5000mAh(стандардна)
Полнење 25W супер брзо полнење
OS Android 12 One UI 4.1
БезбедностSamsung Knox
Мрежа и конекција5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4G+5GHz), Bluetooth® v 5.1
СензориБрзинометар, сензор за отпечатоци, жироскоп, геомагнетен сензор, сензор за простор, сензор за светлина, сензор за близина
Отпорност на водаIP67
Претходна статијаNetflix почна да тестира доплата за споделување на лозинката со корисници надвор од домаќинството
Следна статијаПродажбата на 5G телефони ја надмина продажбата на 4G телефони во светот