Скопје, 10. Август, 2022 – Компанијата Samsung Electronics Co., d.o.o. ги најави моделите на паметни часовници Galaxy Watch5 и Galaxy Watch5 Pro – кои ги обликуваат  навиките за здравје и благосостојба со интуитивни сознанија, напредни функции и уште помоќни способности. Galaxy Watch5 ги подобрува перформансите на кои се потпираат потрошувачите секој ден, додека Galaxy Watch5 Pro – најновиот додаток на линијата Galaxy Watch – е најиздржливиот и најкомплетниот часовник на Samsung досега. Овие нови уреди им овозможуваат на корисниците да ги исполнат своите цели, а Galaxy Watch5 и Galaxy Watch5 Pro се тука да помогнат.

„Посветени сме на нашата Galaxy Watch заедница да ѝ ги дадеме алатките, податоците и ресурсите што им се потребни не само за подобро да го разберат нивното целокупно здравје и благосостојба, туку и да ги подучиме низ нивното патување. Со револуционерниот Samsung BioActive сензор, им даваме моќ на корисниците со досега најкомплетната слика и увид во нивното здравствени“, рече ТМ Рох, претседател и раководител на мобилното искуство (MX) во Samsung Electronics.

Супериорна технологија на сензор за подобро разбирање

Со зголемената желба за подобро разбирање и делување во согласност со индивидуалните здравствени цели, Samsung се покрена да обезбеди длабинско следење и практични податоци кои на корисниците им ги нудат информациите што им се потребни за да им помогнат на нивното патување кон здравје и благосостојба. Galaxy Watch5 е опремен со уникатен Samsung BioActive сензор кој ја започнува следната ера на дигитално следење на здравјето. За првпат  претставен во серијата Galaxy Watch4, BioActive Sensor користи уникатен чип кој комбинира три моќни здравствени сензори – оптички пулс, електричен срцев сигнал и анализа на биоелектрична импеданса – за да обезбеди сеопфатни отчитувања кои вклучуваат отчукување на срцето, нивоа на кислород во крвта, како и на стресот.

Со зголемена површина и подиректен контакт со вашиот зглоб, Galaxy Watch5 ја следи здравствената метрика сега со уште поголема прецизност од моделот Galaxy Watch4. Дополнително, неговиот моќен BioActive сензор 3-во-1 работи заедно со другите сензори од серијата Galaxy Watch5, вклучувајќи го и новововедениот сензор за температура, за да им овозможи на корисниците длабинско разбирање за своето здравје. Сензорот за температура користи инфрацрвена технологија за попрецизни отчитувања, дури и ако температурата на вашата околина се менува. Ова отвора нови можности за програмерите да ги прошират своите опции за здравје и благосостојба, а корисниците да ги искористат предностите од целосно нови искуства.

Холистички здравствени увиди за подобрување на велнес патувањето

Дизајниран за секојдневни победи, Galaxy Watch5 нуди сеопфатно искуство од што ги надминува фитнес активностите и вклучува процеси после тренинг, одмор и закрепнување. Алатката за мерење на составот на телото обезбедува целосна слика на целокупното здравје на корисникот, давајќи му приспособен пристап за поставување цели, водејќи ги преку персонализирани вежби и следење на напредокот. И кога е време за одмор, Galaxy Watch5 им обезбедува на корисниците податоци за обновување, вклучително и отчукувањата на срцето по интензивно вежбање и приспособени препораки за потрошувачка на вода врз основа на губење пот.

Добриот ноќен одмор е важен за благосостојбата и затоа им помагаме на корисниците да имаат подобар сон. Проучувајте ги шемите на спиење со оценки за спиење што ги следат фазите на спиење, заедно со откривање на ‘рчењето и нивото на кислород во крвта. Постигнете подобрени навики за спиење со напредниот Sleep Coaching кој обезбедува приспособена месечна програма со водич. Преку интеграцијата на SmartThings, Galaxy Watch5 автоматски ги поставува поврзаните светла, единиците за наизменична струја и телевизорите на претходно одредени поставки што создаваат идеална средина за спиење. Корисниците можат да спијат сигурно и здраво знаејќи дека подобрената детекција за пад гарантира дека контактот за итни случаи ќе биде известен доколку вие или некој близок се сопне дома или доколку паднете од креветот.

Не треба да се грижите дали часовникот ќе се потроши или ќе се оштети на груб терен; Galaxy Watch5 доаѓа со 13% поголема батерија и обезбедува осум часа следење на спиењето за само осум минути полнење, што е 30% побрзо од Galaxy Watch4. Дополнителен слој на издржливост го штити Galaxy Watch5, а оваа година Samsung го вклучи првиот дисплеј за паметни часовници со екран од Sapphire Crystal, кој нуди 60% потврд надворешен слој, така што часовникот останува сигурен во секојдневната употреба. Слушајте ја омилената песна на Spotify само со глас со помош на „Помошникот на Google“ и наскоро пронајдете го вашиот пат преку Google Maps од зглобот без поврзување со паметен телефон. Фановите на музика и аудио ќе ги ценат ажурирањата што вклучуваат нови апликации како SoundCloud и Deezer. Покрај тоа, One UI Watch4.5 нуди поцелосно искуство при пишување, полесен начин за остварување повици и мноштво нови функции за пристапност што го прават Galaxy Watch поинтуитивен.

Galaxy Watch 5 Pro, повеќе карактеристики и поголема издржливост за оние кои уживаат да престојуваат на отворено

Создаден за оние кои уживаат да престојуваат на отворено, Galaxy Watch5 Pro е најновото дополнување на портфолиото на Galaxy Watch. Од пешачење до велосипедизам и пошироко, Watch5 Pro е подготвен за предизвикот благодарение на врвните материјали. Се одликува со подобрен кристал од сафир кој е поотпорен на абење и издржливо куќиште од титаниум што го штити екранот без рамка. Galaxy Watch5 Pro доаѓа и со сосема нова спортска лента D-Buckle која нуди издржливост со елегантен дизајн.

Моќен и создаден да трае, Galaxy Watch5 Pro ја има најголемата батерија во Galaxy Watch. Тој е 60% поголем од Galaxy Watch4, што е клучно за да биде во чекор со вас додека освојувате нова рута. Искористете ги предностите на GPX, достапен за прв пат на Galaxy Watch. Со Route Workout одете на планинарење и снимајте и споделете со колегите во апликацијата Samsung Health. Исто така, можете  да преземете маршрути за пешачење и велосипед додека тренирате за следната трка или сакате да ја промените вашата рутина. Додека пешачите или возите велосипед, внимавајте на патеката, а не на мапата, со интуитивни насоки од кривина по кривина. Кога ќе бидете спремни да се вратите дома, Galaxy Watch5 Pro лесно ќе ве однесе со Track back, што ве враќа на патот на по кој сте дошле.

Цена и достапност

Galaxy Watch 5 и Galaxy Watch 5 Pro се достапни во предпродажба на одредени пазари почнувајќи од 10 август, а во малопродажба ќе бидат достапни почнувајќи од 26 август.

Galaxy Watch5 нуди стилски и минималистички дизајн, како и перформанси кои ви помагаат да постигнете повеќе секој ден. Доаѓа со сосема нови привлечни неутрални опции за бои, со голем екран од 44 мм достапна во графитна, сафирна и сребрена и мал екран од 40 мм достапна во графитна, розово-златна и сребрена со виолетово ремче која совршено одговара на Galaxy Z Flip4. Galaxy Watch5 ќе биде достапен по препорачана малопродажна цена почнувајќи од 14.999 денари за верзијата Bluetooth и 17.999 денари за верзијата LTE.

За оние кои бараат авантура, издржливост, перформанси и стил, Galaxy Watch5 Pro е за вас. Истиот ќе биде достапен во титани црна и титан сива боја, со екран од 45 мм, по препорачана малопродажна цена од 24.999 денари за верзијата Bluetooth и 31.999 денари за верзијата LTE.

Доколку во периодот од 10.8. до 25.8. купите Galaxy Watch5 или Watch5 Pro, добивате Galaxy Buds Live како подарок во вредност од 10 .999 денари.

За повеќе информации посетете ја веб страната: https://www.samsung.com/mk/offer/preorder-galaxy-watch5

Претходна статијаПретставување на моделите Samsung Galaxy Z Flip4 и Galaxy Z Fold4 – Најсестраниот уред кој го менува начинот на користење на паметните телефони
Следна статијаВо внатрешноста на Samsung иновацијата на ултра тенко стакло