Фото: XDA Developers

Знаеме за неговиот развој веќе неколку години, а очекувањата се зголемија по зголемувањето на можноста Huawei да го изгуби пристапот до Google апликациите и сервисите на Android. HarmonyOS е долгоочекуваната алтернатива на Huawei за Android, па и повеќе од тоа.

Овој нов оперативен систем Huawei го претстави официјално минатата недела. Тој според тоа што се најавува треба да функционира побрзо со Android, а тоа се должи на новиот начин на функционирање на „кернелот“, нешто што и од Google го развиваат во нивниот нов Fuchsia OS.

HarmonyOS е оперативен систем којшто не е тука да го замени само Android. Тој е целосно решение за сите уреди со кои работата Huawei, односно е замислен да може да работи покрај на смартфони, на останатите паметни уреди, па дури и на персоналните компјутери.

Сега за сега HarmonyOS не е прикажан на смартфон и од Huawei најавија дека тие остануваат на Android, а новиот систем ќе се користи кај паметните уреди.

Како што се очекуваше, Huawei претстави два паметни телевизори кои работат и се првите производи на HarmonyOS.

Honor Vison и Honor Vison Pro се паметни телевизори кои ќе прикажат каков е и што може да понуди новиот оперативен од компанијата. Овие телевизори ќе бидат достапни само на кинескиот пазар, а таква беше и најавата од компанијата за HarmonyOS производите.

Со овие телевизори корисниците покрај тоа што ќе може да гледаат телевизија, ќе може да ги користат и како еден вид на платформа за поврзување на нивните паметни телефони и слично.

Pro моделот ќе дојде со повеќе звучници, а ќе има и камера која ќе може да се користи за видео повици.

ИЗВОРThe Verge
ИЗВОР 2Engadget
Претходна статијаSamsung го претстави првиот на пазарот сензор за камера на мобилните со 108 мегапиксели
Следна статијаNubia Z20 е смартфон со два екрани, без исечоци и Snapdragon 855 Plus процесор
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.