Скопје, 8 април 2024 г. – Во текот на повеќе од 50 години соработка, Samsung Electronics и Corning Incorporated ја покажаа отвореноста и посветеноста на Samsung работејќи на иновативни материјали за екрани што им нудат на корисниците на Galaxy уредите исклучителна издржливост и јасност. Со неодамнешниот паметен телефон Galaxy S24 Ultra, таа соработка достигна ново ниво со користење на заштитното стакло Corning® Gorilla® Armor. Достапно исклучиво на Galaxy S24 Ultra, ова оптички напредно стакло е најотпорно на гребење досега. За прв пат, компаниите одат зад кулисите и даваат увид во технолошката прецизност и напредната изработка што се користи за производство на овој неверојатен материјал.

Corning® Gorilla® Armor се потпира на исклучително прецизен процес на нанесување слоеви за да ги постигне своите извонредни антирефлексивни својства. Слоевите се нанесуваат со нанометарска прецизност на стаклената површина и потенки се од човечко влакно. Резултатот е уникатен материјал на екранот кој го намалува отсјајот до 75 проценти, подобрувајќи ја читливоста и намалувајќи ја рефлексијата на екранот во речиси секоја средина(!). Ова значи дека сончевата светлина или силното амбиентално осветлување не влијаат на корисничкото искуство на Galaxy S24 Ultra.

Технолошкиот процес на нанесување слоеви вклучува и издржлив слој за заштита од микро-гребнатини, кои можат да се појават при секојдневна употреба и да се акумулираат со текот на времето, како на пр. кога го носите телефонот во ранец, торба или во џеб, каде што се заглавуваат некои други ситници. Во лабораториските услови на Corning, Gorilla Armor, стаклото се покажа повеќе од четири пати поотпорно на гребење од конкурентните заштитни очила од алуминиосиликатно стакло.

За да сето ова биде возможно, компанијата воведе системи за вакуумско таложење во ултра чиста средина, во истиот технолошки процес што се користи во производството на полуспроводници. Компаниите Corning и Samsung обезбедија ексклузивен поглед на светот на иновациите за време на производството на новото стакло Corning® Gorilla® Armor, што може да се види во видеото подолу.

Претходна статијаGoogle Phone апликацијата дополнително ќе го олесни идентификувањето на непознатите броеви
Следна статијаКаратистите на „Макпетрол“ најуспешни на државниот плејоф-турнир за сениори