Стриминг сервисот Pickbox NOW подготви рубрика со летни филмови идеални за гледање во текот на жешките летни денови. Ви носиме неколку предлози, како што се филмскиот класик Дами во лаванда со мајсторката на актерството Џуди Денч и новата романтична комедија Нашата љубовна приказна.

Дами во лаванда (Ladies in Lavader)

Со Џуди Денч и Меги Смит во главните улоги, овој филмски класик се врти околу сестрите Урсула и Џенет кои остареле во мало село во Корнвол. Нивниот живот се менува кога еден ден по голема бура откриваат полумртво момче на брегот. Почнуваат да го негуваат и наскоро откриваат дека се работи за Полјак, Андреа, кој е извонредно талентиран виолинист и дека бил на пат за Америка и подобар живот. Иако сестрите брзо се приврзуваат за него, останатите жители се сомничави, особено кога ќе се зближи со Русинката Олга.

Легендата за 1900 година (The Legend of 1900)

Тим Рот и Мелани Тиери ја предводат актерската постава на уште еден филмски класик. На први јануари 1900 година, Дени Будман, механичар на трансатлантскиот брод Вирџинијан кој патува кон Америка, наоѓа напуштено дете и одлучува да го задржи. Со прекар 1900, детето расте на бродот скриен од светот. Неговото постоење е откриено дури кога Дени несреќно ќе настрада. Младиот 1900 успева да се скрие и покрај заканите на капетанот на бродот. По пат ја открива својата страст кон музиката и успева сам да научи да свири пијано иако не знае да чита ноти, и станува виртуоз за чија репутација почнува да се зборува и надвор од бродот.

Чувари на светилникот (The Lightkeepers)

Дејството сместено во 1912 година во Кејп Код, следи еден светилничар кој се откажал од какви било односи со жените. Плановите му ги замрсуваат две згодни дами кои преку летото се доселуваат во блиската колиба.

Нашата љубовна приказна (Our Take On Love)

Прекрасна романтична комедија која во фокусот на приказна ги има Изабела и Блејк. Кога Изабела и Блејк ќе се најдат среде планирање на голема прослава во вилата, ниту еден од нив не знае што ги чека. Неочекувано наоѓаат љубов и авантура за кои не ни насетувале дека можат да постојат.

Патот до Сантјаго (Camino)

Овој топол и интересен филм го режираше меѓународно признатата режисерка Биргите Стермосе. Дејството се врти околу Регица која е без работа, партнер и деца. Кога таа и татко ѝ ќе откријат дека последната желба на нејзината мајка била повторно да се поврзат и заедно да го следат Камино де Сантјаго, тие двајца тргнуваат на патување долго 260 километри. Нивниот компликуван однос е доведен во прашање на нови начини.

Опуштете се со бројни летни филмови на Pickbox NOW и погледнете што сè се нуди во летната рубрика на Pickbox.

Претходна статијаНовата апликација од Meta, Threads, се’ уште не може да биде пуштена во Европската Унија
Следна статијаСтарите верзии од Windows добија можност за инсталирање на надградби