Ќерката на Бил Гејтс, Џенифер Гејтс, ја прими првата доза од вакцината за COVID-19. Таа е студент на медицина, па во нејзината објава на Instagram за примањето на вакцината, даде и дополнително објаснување за предноста од вакцинирање.

Таа истакна дека ја примила првата доза од mRNA вакцината која ќе ги научи нејзините клетки да развијат имун одговор за вирусот. Таа е благодарна што можела да ја прими вакцината и смета дека што повеќе луѓе треба да се вакцинираат.

На крајот таа додава дека ќе продолжи да носи маска, иако има примено вакцина, а завршува и со шега на сметка на теориите на заговор за нејзиниот татко.

Познато е дека доста луѓе веруваат дека вакцинирањето се промовира од страна на Бил Гејтс кој на тој начин ќе ги „чипува“ луѓето со цел подобро нивно следење. Ова секако е смешно обвинување, но тие кои веруваат во тоа, тешко можат да бидат разубедени.

Џенифер Гејтс на крајот од својата објава пишува: „ППС за жал вакцината не го всади мојот генијалец татко во мојот мозок – кога mRNA вакцините би ја имале таа моќ…“.

Целата објава на Џенифер можете да ја погледнете во продолжение.

ИЗВОРCnet
Претходна статијаЗаштитете ја вашата фиксна мрежа со SafeNet HOME
Следна статијаПотпишан Меморандум за соработка помеѓу ДЗИС и ФИТР со цел поттикнување иновации и афирмација на домашните компании
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.