Бил Гејтс е познат по тоа што редовно чита повеќе книги и тоа продолжува да го прави со години. Секоја година преку неговата страна тој препорачува книги кои му оставиле впечаток во листа од 5 книги, а тоа редовно го прави на крајот од секоја година.

Листата за крајот на 2020, година кој тој ја нарекува „неубава“, да го кажеме тоа вака слабо, се состои од посериозни теми кои тој сакал да ги прочита, па за разлика од други ситуации, оваа листа овој пат нема фикција.

Листата на петте книги кои Бил Гејтс ги препорачува да ги прочитате е следна, а во видеото во продолжение тој објаснува зошто ги препорачува токму овие книги.

  1. The New Jim Crow: Mass Incarceration in the Age of Colorblindness, од Michelle Alexander
  2. Range: Why Generalists Triumph in a Specialized World, од David Epstein
  3. The Splendid and the Vile: A Saga of Churchill, Family, and Defiance During the Blitz, од Erik Larson
  4. The Spy and the Traitor: The Greatest Espionage Story of the Cold War, од Ben Macintyre
  5. Breath from Salt: A Deadly Genetic Disease, a New Era in Science, and the Patients and Families Who Changed Medicine, by Bijal P. Trivedi
ИЗВОРGates Notes
Претходна статијаMicrosoft Authenticator официјално добива можност за синхронизација на лозинки
Следна статијаМакпетрол: Младите возачи до 25 години – најризична група во сообраќајот
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments