Скопје, Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За време на прес-конференција за IFA 2023, компанијата ја истакна својата визија SmartThings да им овозможи на потрошувачите низ Европа да дадат приоритет на темите кои им се важни – од заштеда на енергија, зголемување на безбедноста и пристап до одлична забава до правење на нивниот секојдневен живот поефикасен. Екосистемот SmartThings кој постојано расте, им овозможува на своите 285 милиони регистрирани корисници да ги приспособат и персонализираат своите домови за да одговараат на нивните потреби, беспрекорно поврзувајќи и контролирајќи повеќе уреди преку една апликација.

Присуството на Samsung на IFA 2023 доаѓа во момент кога компанијата споделува ново истражување за потрошувачите, спроведено низ Европа за да се разберат потребите за технологија во домот.

„Samsung е страствен за поврзување на нашите корисници со луѓето, местата и занимациите што им се најважни“, рече Бенџамин Браун, директор на маркетинг на Samsung Европа. „Ние ќе продолжиме да ги користиме можностите што ги нудат најновите иновации во технологијата за да се осигураме дека екосистемот SmartThings расте и се развива на начин што им овозможи на луѓето да остварат повеќе врски кои се важни“.

Подобрување на искуството на поврзаноста на домот

Апликацијата SmartThings им овозможува на корисниците да ги контролираат своите домови од каде било, помагајќи им да уживаат во беспрекорна забава, како и да ги чуваат безбедни. Низ Европа, нашите домови и понатаму се поважни од кога и да било, бидејќи тие секојдневно играат повеќе улоги – од канцеларии до места за релаксација и забава. Седум од десет потрошувачи (71%) се согласуваат дека технологијата има позитивно влијание врз нивното секојдневие, вклучувајќи го и начинот на кој комуницираат со своите пријатели и семејството, како ги извршуваат своите обврски и како уживаат во своето хоби.

Денес, оние со страст за храна можат целосно да се поврзат со радоста на готвењето и јадењето со Samsung Food, новата се-во-едно апликација за пребарување рецепти, зачувување и споделување, планирање оброци, готвење и купување на намирници. На прес-конференцијата е објавено дека Samsung Food е достапна во 104 земји и осум јазици и го става знаењето на светот за храната на дофат на корисниците, давајќи им можност да донесуваат одлуки за храната, здравјето и готвењето што се соодветни за нив. Се поврзува и со кујните на корисниците, веднаш испраќајќи го точното време и температура до нивната компатибилна печка Samsung. Со повеќе од 160.000 рецепти, секогаш ќе има нешто ново за готвење.

До крајот на годината, користејќи Food AI, Samsung Food ќе обезбеди персонализирани рецепти кои ќе ги одразуваат диететските барања на корисниците, како што се претворање на рецептите во веганска верзија со само неколку допири. Во натамошното подобрување што треба да се случи подоцна оваа година, тој ќе се поврзе со Samsung Health, така што приспособените планови за оброци може да се приспособат за да одговараат на преференциите и барањата за исхрана, како и да ги поддржуваат корисниците во постигнувањето на нивните здравствени цели. Во 2024 година, користејќи ја технологијата Vision AI, Samsung Food ќе користи фотографии направени од оброци за да ги провери информациите за храната, да ги препознае состојките и да ги препорача најдобрите рецепти.

Како ТВ бренд број еден 17 години по ред Samsung е посветен на неспоредлива забава. Ја заврши својата линија на супер екрани со лансирањето на 98” Neo QLED 8K и 4K Q80C и планира да го донесе целиот асортиман на Micro LED екрани во Европа до крајот на годината, нудејќи неверојатен контраст и воодушевувачки детали кои ги ставаат гледачите во средината на акцијата, без разлика дали играте игри или гледате филмови.

За да ја прослави 100-годишнината на Дизни, Samsung го најави лансирањето на The Frame – Disney100 Edition. Се одликува со ексклузивна метална рамка платинесто сребрена со потпис на Дизни 100 и уникатен далечински управувач на Дизни инспориран од Мики Маус. Доаѓа и со 100 култни уметнички дела од Walt Disney Animation Studios, Pixar Animation Studios, Marvel, Lucasfilm и National Geographic, како и класични слики на Мики, Мини, Вуди, Пепелашка и многу други. Корисниците исто така можат да ги прикажат своите семејни фотографии за магична домашна средина.

На прес-конференцијата беше најавено и глобалното лансирање на The Freestyle 2nd Gen. Овој разновиден, пренослив проектор овозможува искуство со голем екран каде и да избере корисникот – дури и на таванот. Функцијата Smart Edge Blending нуди искуства со пејзаж и портрет на екранот, што значи дека може да се спојат два Freestyle проектори од втора генерација за да дадат 160“ панорамско и вертикално искуство на гледање од 120“. Дополнително, со целосен пристап до Samsung Gaming Hub, корисниците на Freestyle 2nd Gen може да уживаат во најголемите игри од стриминг партнерите на Samsung.

Во партнерство со Xbox и Bethesda Softworks, ова сега го вклучува Starfield, неверојатната игра за играње улоги од следната генерација, која се наоѓа меѓу ѕвездите. Може да се репродуцира преку Samsung Gaming Hub со членство на Xbox Game Pass Ultimate, без потреба од конзола.

Преземајќи мали чекори за нашата планета

Samsung е посветен на развивање производи и услуги кои им помагаат на луѓето да заштедат пари и да преземат чекори кон подобра планета. Овие теми се високо на агендата и за потрошувачите, повеќе од три четвртини (77%) велат дека бараат технолошки производи што заштедуваат енергија – не само за да заштедат пари, туку и за доброто на животната средина. Две третини (67%), исто така, сметаат дека е важно нивниот следен апарат да може да се поврзе со апликација која им овозможува да ја следат и да ја намалат нивната потрошувачка на енергија.

Со зголемувањето на цените на енергијата низ Европа, 72% од испитаниците се загрижени за потрошувачката при работа на апаратите во нивниот дом⁴. За да помогне во ова, SmartThings Energy може да им помогне на корисниците да ја оптимизираат енергијата што ја користат во нивните апарати за да одговараат на нивните потреби и помала употреба. На пример, режимот на енергија со вештачка интелигенција во SmartThings Energy ви овозможува да ја следите и намалите потрошувачката на енергија на машината за перење до 70%⁵ со користење на Ecobubble за перење со ладна вода наместо со топла.

Самсунг, исто така, соработува со глобалната организација за зачувување на океаните Ocean Wise и производителот на облека Патагонија за да најде решенија за проблемот со фрлањето на микрофибер. Филтерот Less Microfiber™ е надворешен филтер за машината за перење што намалува до 98% од емисиите на микропластика од циклусите на перење⁶. Говорејќи на IFA, Чарли Кокс, менаџер за микропластични решенија во Ocean Wise рече: „Преку нашата соработка со Samsung и Патагонија, Ocean Wise е горд што покажа начин индустријата да ја игра својата улога во спречувањето на протокот на микрофибер во океанот. Преку иновации како што е филтерот Less Microfiber™, можеме да ги поттикнеме поединците да го намалат нивниот отпечаток од микрофибер дома. Тоа е едноставно, секојдневно решение за кое нашите океани ќе ни се заблагодарат“.

Технологиите за греење како топлинските пумпи претставуваат пазар кој брзо расте, а Samsung е во првите редови на овој раст. Неговите иновативни топлински пумпи со паметни извори на воздух забележаа невиден раст од 97% во продажбата од 2022. Тие работат со резервоари за топла вода за домаќинство или со ClimateHub на Samsung, за да го направат вашиот дом удобен во текот на целата година, без оглед на временските услови. Тие, исто така, можат да се поврзат со екосистемот SmartThings, така што нивната употреба на енергија може да се следи и да се прилагоди на преференците за околината⁸ на корисникот. Најновиот додаток на неговиот асортиман на решенија за моноблок топлински пумпи со висока температура, EHS Mono R290, ќе биде лансиран во септември.

Патувањето на Самсунг постојано се развива бидејќи има за цел да дизајнира технологија која им помага на луѓето да го искористат максимумот од денот додека преземаат мали чекори за да го намалат нашето влијание врз животната средина. Galaxy Z Flip5 и Fold5 и серијата Galaxy Tab S9 имаат разновидни рециклирани материјали, вклучително и рециклиран алуминиум, стакло и пластика добиени од фрлени рибарски мрежи врзани во океанот, буриња со вода и ПЕТ шишиња. Дури и Galaxy Watch 6 вклучува рециклирана пластика по потрошувачката. Сите овие иновации на Galaxy доаѓаат во кутии за пакување направени со материјал од рециклирана хартија.

Одржување на безбедноста на домот

Samsung ја разбира сигурноста што паметната технологија може да ја обезбеди низ генерациите. Безбедноста беше нова тема од спроведеното истражување. Гледањето на нивниот дом додека не се таму (54%), чувството на побезбедност кога се сами дома (39%) и чувањето на нивното семејство безбедно кога се надвор од дома (39%) се сметаат за клучни безбедносни придобивки од паметната технологија.

Екосистемот SmartThings вклучува низа партнери кои се посветени да им помогнат на луѓето да ги зачуваат своите домови и саканите. Ова сега го вклучува Yale, водечки бренд во безбедноста на домот. Паметното заклучување Yale Linus® и новиот паметен отворач за врата и гаража овозможуваат далечински заклучување на вратите и портите преку апликацијата за да се обезбеди мир на сите членови на семејството.

Отклучување на иднината преку паметна технологија

Samsung е вложен во иднина изградена околу можностите што технологијата може да ги отклучи. Една област која има за цел да направи разлика е да ја направи технологијата за паметни домови полесно достапна. Истражувањето покажува дека четвртина од Европејците сметаат дека вклучувањето на паметна технологија е клучен фактор посакување на нивниот следен дом и повеќе од три четвртини од испитаниците рекле дека целосно функционалните паметни домови се привлечни (77%).

Разбирајќи го ова, Samsung работи на тоа да ги направи овие можности реалност и верува во моќта на соработката кога станува збор за поттикнување на оваа визија.

Со партнерство со ABB Smart Buildings и SMA, еден од водечките светски провајдери на технологија за фотоволтаични и системи за складирање, се надева дека ќе ги поврзе луѓето поблиску со нивните домови со вградување на можностите на паметната технологија во куќите пред да бидат купени. Со интегрирање на производите на ABB и SMA во SmartThings Energy, домовите можат да станат уште побезбедни, попаметни и поодржливи. На пример, способноста за работа на апаратите во оптимално време, следење на употребата на енергија за прилагодување на потрошувачката врз основа на цените на енергијата и моделите на користење и оптимизирање на употребата на енергија врз основа на соларното производство.

Претходна статијаLG StandbyME Go е преносен телевизор во актовка замислен да се користи надвор од домот
Следна статијаСеријата Samsung Galaxy Z ја надмина годишната продажба на серијата Galaxy Note во Европа