Twitter се приклучува на трендот на прикажување на видеата на целиот екран и нивно „бесконечно“ разгледување со повлекување нагоре, нешто што стана популарно преку TikTok, а подоцна целосно беше прифатено со воведувањето на Reels на Instagram и Facebook.

Видеата кои веќе беа не така мал дел од Twitter, кога ќе се притисне на нив ќе бидат прикажувани на целиот екран за повеќе „внесено“ искуство, истакнуваат од мрежата, а корисниците ќе може лесно да се вратат на објавата со повлекување на десно.

Тоа што ја прави оваа промени уште повеќе како TikTok е тоа што со отворање на едно видео на целиот екран, Twitter сега ќе овозможи гледање и откривање на други видеа, па со повлекување нагоре, исто како на другите мрежи, ќе биде прикажано друго видео, па друго, се додека на корисникот не му здодее од гледање.

Оваа промена за почеток е пуштена само за корисниците на iOS, но истата доаѓа и на Android.

Дополнително, Twitter планира да почне да прикажува повеќе видео содржина во Explore делот од апликацијата и со тоа покажува дека тие сакаат корисниците и оваа мрежа да ја користат повеќе за видеа.

Дали ова ќе биде добро прифатено од страна на корисниците, ќе видиме. Instagram, Facebook и TikTok се доволни за бесконечното гледање на кратки и најчесто не баш добри видеа, па за некои Twitter е можеби начин да се држат на страна од тој тренд. Сепак, на крајот, кој не сака не мора да ги гледа видеата и Twitter може да го користи како и досега.

ИЗВОРEngadget
ИЗВОР 2Twitter
Претходна статијаУредите за носење на Huawei сега се целосно интегрирани со Strava
Следна статијаSingular го прослави отворањето на новите канцеларии во Скопје
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments