За 60 годишнината од претставувањето на едно од најпознатите возила на минатиот век, Renault 4, од оваа француска компанија претставија модерна верзија од овој модел која единствениот начин на движење и е преку летање.

Renault AIR4 е концепт возило кое е направено во еден примерок и во периодот што следи ќе се користи за презентации. Возилото е целосно инспирирано од старото Renault 4 и ако се тргнат на страна пропелерите, може да се забележи сличноста.

За дизајнот и изработката на AIR4, Renault соработува со компанијата TheArsenale од Мајами, САД. Изгледот на возилото слободно може да се каже дека е како еден голем дрон на кого е поставено возилото.

Целото возило е изработено од јаглеродни влакна, што е и доста важно поради малата тежина на овој материјал, нешто што е клучно поради можноста за летање на AIR4.

Посебно интересен е концептот на влегување во AIR4, преку подигање на целиот горен дел од возилото кон предната страна.

Дрон делот од AIR4 е составен од четири пропелери кои имаат сила да подигнат до 380 килограми, односно по 95 килограми од пропелер. Висината до која може да лета ова возило е 700 метри, а може да полетува со брзина од 14 метри во секунда, но од безбедносни причина оваа брзина е ограничена на 3 м/с.

За наредните години се најавува дека Renault планира да претстави ново електрично возило направено со дизајнот на Renault 4, па дизајнот на ова возило изгледа е показател за што може да се очекува.

ИЗВОРEngadget
ИЗВОР 2Renault
Претходна статијаXiaomi ќе гради фабрика за електрични возила во Пекинг
Следна статијаSpotify додаде поддршка за интерактивни стихови кај песните
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.

Оставете коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.