Скопје, 4 јуни 2024 г. – Samsung Electronics денес го објави глобалното лансирање на својот Odyssey OLED гејминг монитор, серијата Smart Monitor и линијата ViewFinity монитори за 2024 година.

Овие нови и ажурирани модели носат функции што луѓето ги сакаат – но, и некои што не ги очекуваат – да обезбедат нови искуства, без разлика како ги користат мониторите. Линијата Odyssey го носи искуството со OLED на следното ниво и носи нови AI способности на Odyssey OLED G8; линијата на Smart Monitor ја зголемува радоста со подобрени функции за забава, плус Smart Monitor M8 засилен со AI; а линијата ViewFinity ја зголемува поврзаноста за да создаде целосна работна станица.

„Нашите најнови линии на монитори обезбедуваат широк спектар на опции за корисниците на глобално ниво и создаваат подобри искуства, без оглед на тоа како луѓето ги користат“, рече Хун Чунг (Hoon Chung), извршен потпретседател на одделот за визуелни екрани во Samsung Electronics. „Од револуционерниот гејминг монитор Odyssey OLED со AI до искуства со повеќе уреди во линиите на Smart Monitor и ViewFinity, Samsung останува посветен на редефинирање на пазарот и обезбедување на врвни технологии за корисниците насекаде“. 

Серија Odyssey OLED: Визуелна извонредност со нови функции за спречување на burn-in на екранот

Моделите Odyssey OLED за 2024 година ги прошируваат понудите на Samsung за следната генерација на OLED перформанси со новите Odyssey OLED G8 (модел G80SD) и Odyssey OLED G6 (модел G60SD).

Odyssey OLED G8 е првиот рамен 32-инчен Samsung OLED гејминг монитор со 4K UHD (3840 x 2160) резолуција и сооднос 16:9. Има стапка на освежување од 240 Hz и време на реакција од 0,03 ms сиво-до-сиво (GtG) за ултра непречено и брзо играње. Odyssey OLED G6 е монитор со резолуција од 27 инчи QHD (2560 x 1440), кој поддржува сооднос од 16:9. Неговата стапка на освежување од 360 Hz и времето на реакција од 0,03 ms GtG им овозможува на гејмерите да ја следат брзата игра.

Новиот Odyssey OLED G8 е првиот OLED гејминг монитор на Samsung засилен со AI. Процесорот NQ8 AI Gen3, кој е истиот процесор што го користи Samsung во својот 8K телевизор за 2024 година, ја подига содржината на речиси 4K кога се користат Samsung Gaming Hub и изворните Smart TV апликации на мониторот за поголема резолуција во игрите и забавата.

Двата нови OLED модели имаат Samsung OLED Safeguard+, нова сопственичка технологија за заштита од burn-in на екранот. Оваа технологија е прва во светот што спречува burn-in на екранот со примена на пулсирачка топлинска цевка на мониторот. Дополнително, Системот за динамичко ладење испарува и кондензира течност за разладување за да ја дифузира топлината пет пати поефикасно од постариот метод на графитни листови, што спречува burn-in на екранот со намалување на температурата во јадрото. Мониторот, исто така, открива статични слики како логоа и програмски ленти, автоматски намалувајќи ја нивната осветленост за да обезбеди уште едно средство за спречување на burn-in на екранот.

Odyssey OLED G8 и OLED G6 обезбедуваат неспоредлив квалитет на OLED слика со вообичаена осветленост од 250 нити, додека FreeSync Premium Pro ги одржува синхронизирани графичкиот процесор и панелот на екранот за да се елиминираат прекини, доцнење и кинење на екранот.

Новата OLED Glare Free технологија на Samsung, исто така, ја зачувува точноста на бојата и ги намалува рефлексиите додека ја одржува острината на сликата за да обезбеди извонредно доживување при гледањето, дури и на дневна светлина. Слојот со ниска рефлексија оптимизиран за OLED го надминува компромисот помеѓу отсјајот и рефлексијата благодарение на новиот, специјализиран слој со тврд премаз и урнекот на површинскиот премаз.

Двата монитори имаат супер тенок метален дизајн кој им дава препознатлив визуелен идентитет, додека Core Lighting+ ги подобрува искуствата за забава и игри со амбиентално осветлување кое се синхронизира со екранот. Ергономскиот држач, исто така, ги прави долгите сесии поудобни со прилагодлива висина, плус поддршка за навалување и вртење.

Новите Odyssey OLED монитори се следните кои го зголемуваат лидерството на пазарот на OLED мониторите на Samsung. Нивното лансирање доаѓа откако Samsung ја постигна врвната позиција во глобалната продажба на пазарот на OLED монитори за само една година од лансирањето на својот прв OLED модел. Ова достигнување го нагласува брзото искачување на Samsung во конкурентниот пејзаж на OLED мониторите, истовремено засилувајќи ја неговата посветеност да ја диверзифицира својата линија на гејминг монитори со модели кои ја користат сопствената OLED технологија на компанијата.  

Smart Monitor M8: AI процесор за кристално чисто видео и аудио

Ажурираната линија на Smart Monitor обединува целосно искуство со повеќе уреди во еден хаб за попаметна забава и поголема продуктивност. Надградените модели за 2024 година ги вклучуваат M8 (модел M80D), M7 (модел M70D) и M5 (модел M50D).

Надградениот 32-инчен 4K UHD Smart Monitor M8 воведува нови функции засилени со AI со процесор NQM AI, носејќи ги забавните искуства на следното ниво. Засилувањето со AI носи содржина со пониска резолуција до речиси 4K, а Active Voice Amplifier Pro користи AI за да го анализира шумот во позадина во околината на корисникот и да го оптимизира дијалогот во содржината на корисникот.

360 Audio Mode е достапен на M8, кој се поврзува со Galaxy Buds за да создаде имерсивна звучна средина. Вградената камера SlimFit го олеснува и спроведувањето видео повици преку мобилни апликации со Samsung Dex.

Новина во целата линија на Smart Monitor е Workout Tracker, кој се спојува со Galaxy Watch за да обезбеди податоци за здравјето во реално време на екранот, дури и при проследување содржина. Ова го олеснува следењето на целите за вежбање и може да го направи вежбањето попријатно.

Овие нови функции ја подобруваат веќе импресивната функционалност на Smart Monitor. Апликациите за Smart TV и Samsung TV Plus обезбедуваат моментален пристап до широк опсег на стриминг услуги и содржина во живо, без потреба од компјутер или поврзување со други уреди.

M7 е достапен во 32 инчи и 43 инчи со 4K UHD (3840 x 2160) резолуција, осветленост од 300 нити (вообичаено) и сиво-до-сиво (GtG) време на реакција од 4ms. M5 е достапен во 27 инчи и 32 инчи, со FHD резолуција (1920 x 1080), осветленост од 250 нити (вообичаено) и време на реакција GtG од 4ms.

Серија ViewFinity: Максимизирање на креативноста и леснотија на користење

Оптимизирана за креативци и професионалци и изградена со одговорни практики, најновата линија ViewFinity ги вклучува ViewFinity S8 (модел S80UD), ViewFinity S7 (модел S70D) и ViewFinity S6 (модел S60UD).

Ажурираните ViewFinity монитори за 2024 година ги помагаат напорите за рециклирање со тоа што се направени од минимум 10% рециклирана пластика, без нанесување на хемиски спрејови на пластичните компоненти. Пакувањето, исто така, користи лепак наместо спојници за полесно расклопување. 

Easy Setup држачот се составува со еден брз клик, без користење на алатки или завртки, што овозможува брзо и лесно поставување и уживање во живописниот екран на ViewFinity. Секој ViewFinity монитор за 2024 година поддржува HDR10 и репродукција на 1 милијарда бои, што гарантира точна претстава, истовремено интегрирајќи ги функциите за Intelligent Eye Care сертифицирани од TÜV-Rheinland за помало напрегање на очите за време на подолги работни периоди.

ViewFinity S8 нуди опции за екран од 27 инчи и 32 инчи, секој со 4K UHD (3840 x 2160) резолуција, стапка на освежување од 60 Hz и осветленост од 350 нити (вообичаено). Тој, исто така, располага со USB хаб за лесно поврзување и држач чијашто висина се прилагодува. Моделот S80UD вклучува нов KVM прекинувач за лесно поврзување и префрлување помеѓу два различни влезни уреди, како и USB-C порт што им овозможува на корисниците да полнат уреди, како преносни или таблет компјутери, со моќност до 90 W.

ViewFinity S7 е достапен во опции од 27 инчи и 32 инчи, секој со UHD 4K (3840 x 2160) резолуција, осветленост од 350 нити (вообичаено) и стапка на освежување од 60 Hz. ViewFinity S6 е достапен во опции од 24 инчи, 27 инчи и 32 инчи, секој со QHD (2560 x 1440) резолуција, стапка на освежување од 100 Hz и осветленост од 350 нити (вообичаено), вклучувајќи USB хаб и држач чијашто висина се прилагодува. Моделот S60UD вклучува и вграден KVM прекинувач и USB-C порт (полнење до 90W).

За повеќе информации за сериите на монитори на Samsung за 2024 година, посетете ја www.samsung.com/mk.  Продажбата на овие монитори наскоро ќе започне и кај нас.

Спецификации

Odyssey OLED серија
 МоделG80SDG60SD 
  ЕкранГолемина на екранот32”/ 16:9 / Рамен27” / 16:9 / Рамен 
Тип на панелOLEDOLED 
Осветленост250 cd/m2250 cd/m2 
Стапка на освежување240 Hz360 Hz 
Резолуција3840 x 21602560 x 1440 
Тип на отсјајOLED без отсјајOLED без отсјај 
Време на реакцијаGtG 0.03 msGtG 0.03 ms 
ПриклучоциПриклучоци2 HDMI (2.1), 1 DP (1.4), 3 USB 3.0 (1 горе, 2 доле)2 HDMI (2.1), 1 DP (1.4), 3 USB 3.0 (1 горе, 2 доле) 
  ФункцииSmartДа 
Вграден звучникДа  
Sync TechAMD FreeSync Premium ProAMD FreeSync Premium Pro 
Заштита од  burn-in на екранотДа (Samsung OLED Safeguard+)Да (Samsung OLED Safeguard+) 
ДизајнТип на држачHAS/Tilt/Swivel/Pivot/VESAHAS/Tilt/Swivel/Pivot/VESA 
Smart Monitor серија
 МоделM80DM70DM50D
 Големина на екранот32”43”, 32”32”, 27”
 Топ на панелVA, РаменVA, РаменVA, Рамен
Осветленост400 cd/m2300 cd/m2250 cd/m2
ЕкранСтапка на освежување60 Hz60 Hz60 Hz
Сооднос на контраст3,000:1 (вообичаено)32”: 3,000:1 (вообичаено)43”: 5,000:1 (вообичаено)3,000:1 (вообичаено)
 Резолуција3840 x 21603840 x 21601920 x 1080
 Време на реакција4 ms (GtG)4 ms (GtG)4 ms (GtG)
 HDRДа (HDR 10+)Да (HDR 10)Да (HDR 10)
 AI Технологија4K UpscalingДа
Active Voice Amplifier ProДа
SmartVOD (Netflix, YouTube, etc.)ДаДаДа
Gaming HubДаДаДа
IoT HubДа (вграден)Да (Dongle поддршка)Да (Dongle поддршка)
Гласовен асистентДа (Far Field Voice)Да (Far Field Voice)
Работен просторДаДаДа
Multi View2 екрани (Full Screen)2 Екрани2 Екрани
MDE функцијаMulti ControlДаДаДа
 режимДа
Workout TrackerДаДаДа
 ПриклучоциКонтрола на глувче и тастатура (со ESB)ДаДа
Приклучоци1 HDMI (2.0), 2 USB-A, 1 USB-C (65W)2 HDMI (2.0), 3 USB-A, 1 USB-C (65W)2 HDMI (1.4), 2 USB-A
Камера In-Box (Slim Fit Camera)КомпатибилнаКомпатибилна
Звучник5W x 243”: 10W x 232”: 5W x 25W x 2
Eye Care(заштита на очите)Адаптивна сликаДаДаДа
Eye Saver Режим / Flicker FreeДаДаДа
ДизајнИконски тенок дизајнДа
БојаТопло белаЦрна/БелаЦрна/Бела
ДржачHAS, Pivot, TiltЕдноставенЕдноставен
ViewFinity серија
 МоделS80UDS80DS70DS60UDS60D
 Големина на екранот27”/32”27”/32”27”/32”24”/27”/32”24”/27”/32”
 Тип на панелIPS (27”) / VA (32”)IPS (27”) / VA (32”)IPS (27”) / VA (32”)IPSIPS
Осветленост350 нити350 нити350 нити350 нити350 нити
Екран Стапка на освежување60 Hz60 Hz60 Hz100 Hz100 Hz
Резолуција3840 x 21603840 x 21603840 x 21602560 x 14402560 x 1440
 Гама на боиsRGB 99%sRGB 99%sRGB 99%sRGB 99%sRGB 99%
Приклучоци1 USB-C (90W)     1 HDMI (2.0)1 DP (1.2)USB Hub (горе/3Dn)1 HDMI (2.0)        1 DP (1.2)USB Hub (1 горе /3 доле)1 HDMI (2.0)        1 DP (1.2)1 USB-C (90W) 1 HDMI (2.0)1 DP (1.4)1 DP out (1.4)USB Hub (1горе/3 доле)1 HDMI (2.0)1 DP (1.4)HDMI, DP, USB Hub (1 горе/3доле)
   Функција LANДаДа
Daisy ChainДа
KVM SwitchДаДа
Intelligent Eye Care/Интелигентна заштита на очиДаДаДаДаДа
 ДизајнТип на држачHAS Easy Setup држачHAS Easy Setup држачEasy Setup држачHAS Easy Setup држачHAS Easy Setup држач
VESA100 x 100100 x 100100 x 100100 x 100100 x 100
Претходна статијаНовата Recall функција кај Windows 11 изгледа не е приватна како што Microsoft тврди
Следна статијаMicrosoft ќе бара процент од заработка на OpenAI и нивната нова соработка со Apple