Скопје, 18 јануари 2024 г. – Samsung Electronics Co., Ltd. и Google Cloud најавија ново повеќегодишно партнерство за да ја донесат генеративната вештачка интелигенција (AI) на Google Cloud до корисниците на паметни телефони Samsung ширум светот. Почнувајќи со серијата Samsung Galaxy S24 претставена на настанот Galaxy Unpacked во Сан Хозе, Калифорнија, Samsung ќе биде првиот партнер на Google Cloud што ќе ги имплементира Gemini Pro и Imagen 2 на Vertex AI преку облак во нивните паметни телефони.

„Google и Samsung веќе долго време споделуваат длабоки вредности околу важноста да се направи технологијата покорисна и достапна за секого. Воодушевени сме што серијата Galaxy S24 е првиот паметен телефон опремен со Gemini Pro и Imagen 2 на Vertex AI“, рече Џангхиун Јон (Janghyun Yoon), корпоративен EVP и раководител на софтверската канцеларија на Mobile eXperience Business во Samsung Electronics. „После месеци ригорозни тестирања и конкурентна евалуација, тимовите на Google Cloud и Samsung работеа заедно за да го испорачаат најдоброто искуство со вештачка интелигенција на Galaxy засилено со Gemini.“

Samsung е првиот партнер на Google Cloud кој го имплементира Gemini Pro на Vertex AI за потрошувачите. Изграден од основата за да биде мултимодален, Gemini може да генерализира и беспрекорно да разбере, да работи и да комбинира различни видови информации, вклучувајќи текст, код, слики и видео. Почнувајќи од изворните апликации на Samsung, корисниците можат да ја искористат функцијата за сумирање во апликациите Notes, Voice Recorder, and Keyboard. Gemini Pro на Vertex AI му обезбедува на Samsung значајни функции на Google Cloud, вклучувајќи безбедност, сигурност, приватност и усогласеност на податоците.

Корисниците на серијата Galaxy S24, исто така, можат веднаш да имаат придобивки од Imagen 2, најнапредната технологија на Google за дифузија на текст во слика од Google DeepMind досега. Со Imagen 2 на Vertex AI, Samsung може да донесе безбедни и интуитивни можности за уредување фотографии во рацете на корисниците. Овие функции може да се најдат во Генеративно уредување во Галеријата на S24.

Како дел од ова партнерство, Samsung е исто така еден од првите клиенти што го тестираше Gemini Ultra, најспособниот и најголемиот модел на Google за најсложени задачи. Серијата S24 ќе користи и Gemini Nano, LLM на уред испорачан како дел од оперативниот систем Android 14, најефикасниот модел на Gemini за задачи на уредот.

„Заедно со Samsung, Google Cloud гледа огромна можност генеративната вештачка интелигенција да создава значајни мобилни искуства кои ја стимулираат и зајакнуваат поврзаноста и комуникацијата за милиони луѓе“, рече Томас Куријан (Thomas Kurian), извршен директор на Google Cloud. „Со Gemini, програмерите на Samsung можат да ги искористат светската инфраструктура на Google Cloud, врвните перформанси и флексибилноста за да испорачаат безбедни, сигурни и привлечни генеративни апликации со вештачка интелигенција на паметните телефони на Samsung“.

Претходна статијаApple не успеа да добие дополнително одложување на забраната за продажба на Watch Series 9 и Watch Ultra 2
Следна статијаТри медали од „Гран при Кроација“ за каратистите на „Макпетрол“