Скопје, 12 април 2024 г. – Samsung Electronics го одржува својот статус на лидер на глобалниот пазар за soundbar-звучници веќе десет години по ред, од 2014 до 2023 година, според годишниот извештај од Futuresource Consulting. Најновите податоци, објавени на 28 февруари, го истакнуваат континуираното лидерство на Samsung на пазарот, со удел од 20.3% и придонес од 18.8% во продажниот волумен на индустријата во 2023 година.

Samsung континуирано го подигнува нивото за домашните забавни системи низ годините, со што soundbar-звучниците стекнаа репутација за супериорен квалитет на звук и пионерска иновација. Карактеристичните функции како Q-Symphony и SpaceFit Sound го револуционизираа искуството на слушање, нудејќи им на корисниците длабоко имерсивен звучен пејзаж, кој е фино усогласен со нивната околина на слушање.

Овој стандард на одличност е признат од страна на експертите во индустријата и рецензентите, при што T3 му ја додели на HW-Q990C титулата „Најдобар soundbar-звучник“ за неговиот имерсивен аудио и „извонреден звук базиран на објекти“, а HomeTheaterReview му додели на soundbar-звучникот „Избор на уредникот“ и коментар: „Одлично звучи, без разлика на типот на содржина што ја испраќате кон него.“

Оваа година, Samsung продолжува да ги поместува границите со својата линија на soundbar-звучници, воведувајќи подобрени AI аудио функции и опции за поврзување за да ги освои потрошувачите и љубителите на домашните кина.

Водечкиот soundbar-звучник од Q-серијата, HW-Q990D, нуди импресивен 11.1.4-канален surround звук и надградена функција Q-Symphony. Засилен со AI, уредот анализира и синхронизира гласовни канали за јасни дијалози и имерсивен звучен пејзаж низ сите звучници. Споен со SpaceFit Sound Pro за прилагодена аудио калибрација, soundbar-звучникот, исто така, обезбедува имерсивно искуство во кој било простор, додека HDMI 2.1 и 4K/120Hz преминот нудат опции за поврзување кои ги задоволуваат барањата на модерните системи за домашна забава.

„Исклучително ни е драго што повторно сме признаени како лидер на пазарот за soundbar-звучници, достигнување кое го рефлектира позитивниот одзив од нашите клиенти низ годините,“ изјави Чеолги Ким (Cheolgi Kim), EVP на Одделот за визуелни екрани во Samsung Electronics. „Врз основа на овој успех, ќе продолжиме да ги преместуваме границите на домашната забава со супериорен квалитет на звук и напредни функции за поврзување, користејќи AI-базирана звучна технологија за да го зајакнеме корисничкото искуство и позицијата на Samsung на глобалниот пазар.“

За повеќе информации посетете https://www.samsung.com.

Претходна статијаНад 60 издавачки куќи, повеќе од 30 промоции на книги на домашни и странски автори, Саемот на книга започнува на 18 април
Следна статијаMicrosoft започна да ги известува корисниците на Windows 10 за крајот на поддршката за системот