Скопје, 18. ноември 2022 – Компанијата Samsung Electronics, глобален технолошки лидер, денеска објави дека 46 од неговите нови производи освоиле награди за иновации на CES® 2023, вклучувајќи и три награди за најдобри иновации од Здружението за потрошувачки технологии (CTA)®. Оваа годишна програма го наградува исклучителниот дизајн и инженеринг во различни категории на производи со технологија за широка потрошувачка.

Samsung доби признанија во различни категории, потврдувајќи ја посветеноста на компанијата да обезбеди совршено поврзано, приспособливо корисничко искуство, како и да придонесе за еколошки свесен свет. Со одржливоста во срцето на сè што прави Samsung, потрошувачите се поканети да и се придружат на компанијата во правењето промени во секојдневниот живот кои имаат конкретно влијание врз животната средина. Смелите нови идеи се претворени во акција, вклучително и инвестирање во одржливи материјали, зголемена енергетска ефикасност на производите и одговорно рециклирање, како и обновени и поправливи уреди, истовремено намалувајќи го јаглеродниот отпечаток на компанијата со користење 100% обновлива енергија во сите капацитети во САД, Европа и Кина.

Производите на Samsung беа наградени за иновации во категориите дигитално сликање/фотографија, мобилни уреди и додатоци, игри, дигитално здравје, технологија за носење и видео дисплеи, домашни AV компоненти и додатоци, софтвер и мобилни апликации. Некои од овие наградувани производи вклучуваат еколошки карактеристики, како што се телефоните Galaxy Galaxy Z Flip4 и Galaxy Z Fold4, кои се направени од пренаменети рибарски мрежи и спакувани во 100% рециклирана хартиена амбалажа. Компанијата ја доби престижната награда за најдобра иновација во категориите помошна и дополнителна компјутерска опрема, видео приказ и сајбер безбедност и лична приватност.

Наградите за иновации се спонзорирани од CTA, која е домаќин и го организира CES – признат во светот како глобална сцена за иновации и највлијателен технолошки настан во светот. CES 2023 ќе се одржи од 5 до 8 јануари во Лас Вегас. CTA ќе го искористи овој настан за официјално да ги додели претходно споменатите награди.

Најзначајниот добитник на Наградата за најдобра иновација:

Samsung S3B512C безбедносен чип – Како добитник на Наградата за најдобра иновација во категоријата Сајбер безбедност и лична приватност, биометриската картичка Samsung S3B512C содржи сензор за отпечаток од прст, безбедносен елемент (SE) и безбедносен процесор (SP) на еден чип, како и подобрени безбедносни карактеристики благодарение на оригиналниот алгоритам за проверка на отпечатоци од прст на Samsung и технологија за заштита од измама. Тоа е првиот сеопфатен безбедносен чип во секторот за сајбер безбедност што ги чита биометриските податоци преку сензор за отпечатоци, ги складира и проверува кодираните податоци на начин што го спречува фалсификувањето на податоците и ги обработува на безбеден начин.

Најзначајните добитници на Наградата за иновации:

Galaxy Z Flip4, Galaxy Z Flip4 Bespoke Edition Како врвен паметен телефон на преклопување за лично изразување, Galaxy Z Flip4 се одликува со подобрена иновативна камера, поголема батерија и уште повеќе опции за прилагодување од неговиот претходник. Galaxy Z Flip4 и Galaxy Z Flip4 Bespoke Edition беа наградени во категориите Дигитална слика/Фотографија и Мобилни уреди и додатоци. Форма факторот на Galaxy Z Flip4 овозможува уникатна карактеристика на камерата како FlexCam, за да можете да снимате фотографии или видеа без раце директно преку вашите омилени апликации за социјални медиуми. Исто така, ви овозможува да фотографирате од екранот на насловната страница без да го отворите телефонот со помош на функцијата Quick Shot. Z Flip4 Bespoke Edition нуди уште повисоко ниво на персонализација со бои на стакло и опции за рамки кои овозможуваат 75 уникатни комбинации.

Galaxy Z Fold4 – Награден во категориите Дигитални слики/Фотографија, Мобилни и додатоци и игри, Galaxy Z Fold4 се одликува со супериорни перформанси, подобрена камера и револуционерен дизајн, што го прави моќен центар за продуктивност во нашата најнова генерација на паметни телефони на преклоп. Моделот Z Fold4 обезбедува незаменливо искуство за играње и зголемена продуктивност благодарение на главниот екран од 7,6 инчи и карактеристиките на Android 12L.

Galaxy Watch5, Galaxy Watch5 Pro – Часовниците Galaxy Watch5 и Galaxy Watch5 Pro беа наградени во категориите за Дигитално здравје и Технологија за носење за нивните напредни способности за следење на здравјето, подолготрајна издржливост и полнење, што ги прави најбогатите часовници на Samsung досега. Galaxy Watch5 Pro е создаден за авантура и брз начин на живот со подобрени GPS функции, најдолготрајна батерија од кој било часовник на Galaxy и Super AMOLED дисплеј што може да се прошири, заштитен со напредно сафирно стакло. Со револуционерен биоактивен сензор, серијата часовници Galaxy Watch5 им овозможува на корисниците најкомплетна слика за здравјето досега.

Samsung Wallet –Познат како се-во-едно апликација која може да се користи насекаде, Samsung Wallet беше награден во категоријата Софтвер и мобилни апликации. Комбинацијата на функции како Samsung Pass, Samsung Pay и повеќе им нуди на корисниците на Galaxy нов и едноставен начин за складирање на сите нивни дигитални документи на едно место – од банкарски картички и дигитални клучеви до патни картички, возачки дозволи и студентски картички. Со интеграцијата на платформи како SmartThings и Samsung Knox, оваа програма нуди безбеден и модерен интерфејс и пристап до вашите важни дигитални документи и информации со едно движење на екранот.

Bespoke AI Laundry – Bespoke AI производите на Samsung за перење со вештачка интелигенција се наградени за нивниот иновативен дизајн и интегрираните технологии со вештачка интелигенција. Машината за перење Bespoke AI™ со технологија AI OptiWash™ беше препознаена во категоријата паметен дом, а машината за сушење алишта Bespoke AI™ со технологија AI Optimal Dry беше препознаена во категоријата апарати за домаќинство. Машината за перење Bespoke AI™ автоматски ги препознава видовите ткаенини и степенот на извалканост и соодветно ги прилагодува своите перформанси, додека самите циклуси на перење може да се контролираат преку апликацијата Samsung SmartThings. Машината за сушење Bespoke AI™ користи сензори и алгоритми за мерење на влажноста на алиштата и ги прилагодува времето и температурата за совршено да го оптимизира циклусот на сушење. Овој пар производи за перење Bespoke AI е идеален за често перење и нуди високо персонализирано искуство, како и богат избор на бои за наоѓање нови начини за прилагодување на просторот за перење дома.

SmartThings Energy – Наградена во категоријата софтвер и мобилни апликации, апликацијата Samsung SmartThings Energy е едноставно решение за корисниците да ја намалат потрошувачката на енергија дома. Покрај следењето на потрошувачката на електрична енергија, SmartThings Energy нуди увид и препораки за дејствување врз основа на уреди поврзани со платформата и шема на потрошувачка.

Samsung 990 PRO со Heatsink SSD 2TB – Како добитник на Наградата за иновации во категоријата помошна и додатна опрема, Samsung 990 PRO со Heatsink SSD 2TB е најбрзиот PCIe 4.0 SSD диск на компанијата со исклучително ефикасна моќност. Создаден за конзоли за игри или компјутери, тој овозможува неверојатно големи брзини за побрзо преземање. Комбинацијата на ладилникот, никелираната површина на контролорот и динамичната термичка заштита на Samsung обезбедува максимални резултати од ладењето за да се спречат намалените перформанси поради прегревање. Овој диск е опремен и со RGB светла за да одговараат на стилот на која било поставка.

Samsung Automotive NVMe BGA SSD 1TB (AM991) – Ова револуционерно решение нуди најголема секвенцијална брзина на читање за складирање податоци во возилата, како и екстремно високиот оперативен капацитет на инфозабавните системи за AD/ADAS, кокпити и друмски возила. Награден во категоријата за забава и безбедност на транспортни возила, тој исто така ја карактеризира највисоката брзина на пишување податоци до 1150 MB/s благодарение на технологијата Samsung V-NAND, оригиналниот контролер и ексклузивниот дизајн на фирмверот и работи безбедно дури и при најекстремни климатски услови. услови (од -40 °C до 105 °C).

Samsung 512GB CXL Memory Expander Награден во категоријата Компјутерски хардвер и компоненти, модулот CXL Memory Expander од 512 GB на Samsung ќе биде првиот мемориски уред кој ќе го поддржува долгоочекуваниот интерфејс CXL 2.0 и ќе доаѓа со формат EDSFF (E3.S) – кој е особено погоден за најновите генерации на сервери и центрите за податоци со големи капацитети кои ги користат компаниите. Овој нов мемориски модул располага со CXL наменски вграден контролер за интегрирано коло (ASIC) кој користи DDR5 DRAM за максимална пропусност и капацитет и за прв пат овозможува меморија поголема од десетици терабајти за барана обработка на големи податоци и работа со AI/ML.

Samsung 16GB LPDDR5X i 1TB UFS 3.1 пакет чипови – Во првата интеграција на 14nm 16GB LPDDR5X DRAM и V-NAND 1TB UFS (Universal Flash Storage) 3.1 меморија на Samsung со четири бита по ќелија (QLC) од седмата генерација, овој uMCP овозможува огромен чекор напред во првите редови на секторот. Награден во категоријата вградена технологија, овој интегриран UFS чипсет ја води индустријата кон меморија со поголема густина, брзина и помала потрошувачка на енергија за паметни телефони од висока класа и други водечки апликации во ИТ индустријата.

Samsung ISOCELL HP3 CMOS сензор за слики – Како најсовремен мобилен сензор со оптички формат од 1/1,4 инчи со големина на пиксели од 0,56 ㎛ за потенок дизајн на фотоапаратот, Samsung ISOCELL HP3 беше награден во категоријата Дигитална слика/Фотографија. Се одликува со технологија со најмали пиксели кај мобилните камери за подобрување на дизајнот и 200 мегапиксели за најдетални слики. Технологијата Tetra2pixel овозможува големина на пиксели од 1,12㎛ или 2,24㎛ за подобри фотографии при слаба осветленост и 8K видеа со минимална загуба во видното поле. Дополнително, благодарение на технологијата Super QPD, ISOCELL HP3 може да регистрира информации за автофокус хоризонтално и вертикално.

Samsung W920+RF 6550 подобрување на следната генерација на уреди за носење – Наградени во категоријата технологии за носење, системот Exynos W920 на Samsung на чип (SoC) и Exynos RF 6550 решението за поврзување се тандем од новата генерација што им дава нова димензија на уредите за носење. Процесорот Exynos W920 со екстремен ултравиолетови (EUV) процесорски јазол од 5 нанометри (nm) вклучува LTE модем и ги обезбедува перформансите што ги бараат новата генерација уреди за носење со моќен + GPU и двојадрен процесор. Чипот RF 6550 со процесор од 28 nm интегрира Wi-Fi, Bluetooth и GNSS поврзување со супериорна сигурност во дизајнот Exynos W920.

Претходна статијаНеколку компании ги потврдија нивните смартфони кои ќе работат на новиот Snapdragon 8 Gen 2
Следна статијаQualcomm претстави нов процесор кој ќе треба да ја подобри понудата на Windows компјутери на ARM