fbpx

ТВ И КУЛТУРА

Зошто конзервативците треба да го почитуваат „Медена земја“?

Документарниот филм покажува сосема нешто поинаку од она што сакаат да го види Левицата

Netflix планира да потроши околу 17 милијарди долари на нивна оригинална содржина оваа година

Netflix изминатите години прерасна од место каде може да се гледаат добри филмови и серии од разни продукциски куќи, во место од каде што...

Нај „не-Тарантино“ филм на Тарантино

Си беше еднаш... во Холивуд е прилично различен од останaтите филмови на Тарантино. Палп Фикшн, Кил Бил, Инглориус Бастердс, Џанго Анчеинд и...

За ремек-делото A Marriage Story

Не мислев дека толку многу ќе ми се допаѓа Приказна за еден брак. Прво бев скептичен, но љубопитен - веќе беше номиниран...

Топ 5 СФ серии за 2019

Топ листа на 5 СФ серии во 2019.

5 интересни содржини за читање за празниците

Освен серии на Нетфликс, еве неколку добри предлози на текстови како да го пополните времето интелектуално (од се по нешто):

Мандалоријан со најдоброто финале на серија годинава

Последната, осма епизода е дефинитивно шлаг на тортата. Претходната заврши со огромен клифхангер. Бејби Јода е во рацете на двајца Стормтрупери што...

Топ 9 филмови што ги гледав во 2019

Џон Вик 3 https://www.youtube.com/watch?v=pU8-7BX9uxs Не може да не го сакаш Џон Вик. Кијану Ривс...

Предлог филм кој вреди да се гледа – Јастогот

Јастогот е филм што слично како и Олдбој и ред други филмови, одложував да ги гледам од една или друга причина. Паразит...

Впечатоци од The Witcher

Не знаев што да очекувам од The Witcher. Ги немам читано книгите, ниту пак сум ја играл играта. Сум гледал клипови од...

Мал историјат на стриминг сервисите

Ако имате 20 минути вишок – а имате – изгледајте го ова видео на Foundation for Economic Education за историјата и развојот на стриминг фирмите.

Најавено официјалното пуштање на The Matrix 4 за мај 2021

Најавата при крајот на летото дека се спрема четврто продолжение на познатиот The Matrix филм беше дочекана позитивно, но и со повеќе прашања кои...