fbpx

РАЗНО

 

Билети за натпреварот Еурофарм Пелистер-Нексе за секој кој користи сигурносен појас

Ракометната  еуфорија  која деновиве ја зафати Битола во очекување на натпреварот Еурофарм Пелистер и Нексе од Нашице   имаше своја  „епизода“ и на битолските улици....

Линкови од разни ќошиња на интернетот (#16)

Документарец кој вреди да го гледате МекМилиони е вистинска приказна за измамата која што се случувала во 90-тите години...

Иновативните производи на Виталиа претставени на најголемиот саем за кондиторски производи – ISM, Келн

Македонската компанија Виталиа по 6ти пат успешно се претстави на најголемиот саем за кондиторија – ISM, Келн. Виталиа го прошири своето портфолио со...

Зошто ЕУ става акцент на алтернативните видови на горива

Според Европската комисија, алтернативните видови горива се горива или извори на енергија кои можат да послужат, барем како делумна замена на фосилните...

Алтернативни горива

Во нашата земја обновливите извори на енергија во транспортот учествуваат со само 0,117 проценти во 2018 година, што е намалување во однос на...

Уште еден софтверски проблем откриен кај Boeing 737 MAX

Случувањата со 737 MAX авионот од Boeing привлекоа доста внимание изминатата година. Причината за тоа е што еден нов авион во 21 век...

Јавните претпријатија трошат наши пари и затоа е важно да ги управуваат најдобрите

Скопје (06.02.2020) Замислете дека сте во продавница со намера да си купите зимска јакна. Ви се допаѓа јакна која чини...

Нови ознаки на горивата во ЕУ

Од 12 октомври 2018 година сите земји членки на Европската унија, ЕЕА земјите (Исланд, Лихтенштајн и Норвешка), Србија, Турција и нашата држава...

Пост-празнична детоксикација со Виталиа

Клучниот период доаѓа по крајот на празниците, бидејќи на телото му е потребна целосна детоксикација по традиционалното консумирање на храна која вообичаено...

РСБСП со апел: Уживајте во празниците, прославете достоинствено, возете одговорно

Новогодишната еуфорија веќе силно се чувствува. Најлудата и највеселата ноќ е пред нас. Сите имаат свои планови, идеи и желби. Републичкиот совет...

Виталиа – општествено одговорна компанија во која жените се силен поттик за развој

Виталноста на оваа компанија ја одржуваат постојаниот раст и развој на секој сегмент на нејзиното работење: од зголемување на понудата на сопствените...

РСБСП со апел до возачите: Празниците се време за радости и веселби

Последните денови од 2019 година постепено изминуваат. Новогодишната атмосфера постепено се издигнува на највисоко ниво, а предновогодишните  прослави секојдневно се побројни и побројни.