fbpx

space x - Резултати од пребарувањето

Ако не сте задоволни со резултатите, ве молиме пребарајте повторно

Space X не успеа да ја продолжи серијата на успешни вертикални слетувања на брод

Оваа недела Space X имаше уште една успешна мисија за носење на товар во орбитата на Земјата, меѓутоа за жал истата не заврши и...

Space X ќе се обиде повторно да искористи една од ракетите кои успешно направија...

Главната цел во сите тие обиди да се направи вертикално слетување на ракета е истата да може повторно да се искористи за друга мисија....

ФИТР со нов предизвик за воспоставување на лаборатории за истражување, креирање и иновативност –...

Фондот за иновации и технолошки развој денеска го објави предизвикот за воспоставување лаборатории за истражување, креирање и иновативност - MAKERSPACE, преку кој ќе се...

SpaceX ги намали цените на месечната претплата за Starlink во повеќе земји вклучувајќи ја...

Иако скоро целата земја е покриена со 4G сигнал, сепак немањето на надворешни антени во понудата од нашите оператори прави да користењето на интернетот...

Кинески научници сметаат дека земјата треба да развие заштита против Starlink сателитите од SpaceX

Во труд објавен во кинескиот Modern Defense Technology, група научници сметаат дека сателитите од Starlink на Елон Маск може да претставуваат проблем за безбедноста...

SpaceX го однесе првиот целосно приватен екипаж на Меѓународната Вселенска Станица

Во петокот SpaceX направи уште една од веќе своите стандардни успешни мисии на испраќање на луѓе во орбитата на Земјата. Овој пат од компанијата...

Дел од Falcon 9 ракета на SpaceX лансирана пред седум години е на пат...

Пред седум години, при лансирање на климатска опсерваторија, вториот дел од Falcon 9 ракетата од SpaceX продолжува да кружи во нестандардна орбита околу Земјата...

Boeing ќе се приклучува на SpaceX и другите со свои сателити за интернет пристап

Американската FCC оваа недела официјално му одобри на Boeing да започне со нивниот проект за поставување на таканаречено соѕвездие од сателити во орбитата на...

Елон Маск најави дека Волтер Ајзаксон ќе напише биографија за него, Tesla и SpaceX

Преку својот Twitter профил, Елон Маск најави дека познатиот биограф на Стив Џобс ќе напише биографија и за него. Во најавата Маск истакнува дека...

Интернет пристапот преку Starlink од SpaceX ќе биде достапен во целиот свет од август

Starlink проектот од SpaceX на Елон Маск полека доаѓа до својата цел, нудење на интернет пристап во целиот свет. Оваа цел ја постигнуваат преку...

SpaceX досега има добиено 500.000 нарачки за интернет преку Starlink

Starlink проектот од SpaceX е познат по тоа што во орбитата на Земјата има поставено рекорден број на сателити преку кои се планира овозможување...

Starship на SpaceX го направи првото целосно успешно слетување

После неколку неуспешни и делумно успешни тест летови, Starship од SpaceX успеа да направи целосно успешен тест лет. SN15 е леталото кое ќе биде...