За деновите на италијански дизајн во Скопје Амбасадата на Р.Италија и ИТА- Italian Trade Agency, организираат настани со кои се промовиира уникатноста и врвниот квалитетот на италијанскиот дизјан.  

Темата на овогодинешното издание на деновите на италијанскиот дизајн е: “Создавање вредност: инклузивност, иновација и одржливост“. 

Деновите на италијански дизајн во Скопје започнуваат на 14 март во Сули ан, со макстерклас на Лука Боскардин, италијански дизајнер на играчки и илустратор за многу италијански и интернационални брендови како StudioRoof, Corriani, MonPetitArt, Arbos, George Magazine e Philips Design. 

Истиот ден, во Чифте амам свечено ќе биде отворена изложбата на  ADI Design Museum, посветена на 140 години од првото издание на “Авантурите на Пинокио“, и содржи избор на дизјанерски проекти на италијански компании направени специјално за изложбата, кои ја потврдуваат способноста на италијанскиот дизајн да креира безвременски слики и предмети, и го слават митот за Џепето, првиот италијански дизајнер. 

На 15 март, во Ист Гејт Мол ќе се одржи модна ревија на која ќе бидат претставени најновите колекции на италијанските брендови ARMANI EXGANGE, PATRIZIA PEPE, TWIN SET, DAN JOHN, ERREA, REBECCA, JUST CAVALLI, FURLA, VERSACE, BENETTON со која ќе се отвори 28мата сезона на Fashion Weekend Skopje.

Настанот е од отворен тип, наменет за сите посетители и љубители на модата и дизјанот, кои ќе можат лично да ја почувстуваат возбудата на гламурот од италијанските модни писти.

Претходна статијаMicrosoft ја најави најновата надградба на Windows 11 со акцент на нови функции кај Copilot
Следна статијаНеофицијални слики прикажуваат мал редизајн на Galaxy Z Fold6 во стилот на S24 серијата