Фото: Shutterstock.com

Американската компанија за достава на храна, DoorDash, која функционира како нашите Кликни Јади и Корпа, е обвинета од корисниците дека на тие кои нарачуваат преку iPhone, им се наплатува повеќе. Ова тврдење е во споредба со истата нарачка направена преку Android смартфон.

Според обвинението, наплатата се прави поради верувањето дека корисниците на iPhone заработуваат повеќе, па на нив им се додава сума за поголема оддалеченост на ресторанот.

Покрај ова, DoorDash се обвинети и дека оваа сума ја додаваат и кај корисниците на DashPass, месечна претплата која овозможува бесплатна достава доколку нарачката е поголема од 12 долари.

Од компанијата секако ги негираат овие обвинувања, а и сумата која ја бара семејството кое стои зад тужбата е смешна, односно изнесува 1 милијарда долари.

Тие дополнително обвинуваат дека од компанијата го оставаат впечатокот дека некои од сумите одат кон доставувачите, но тие ги задржуваат за себе.

ИЗВОРEngadget
Претходна статијаSamsung ќе продолжи да го користи Google како главен пребарувач кај нивните уреди
Следна статијаЛајнус Себастијан се повлекува од директорската позиција на неговата Linus Media Group
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.