Фото: Shutterstock.com

Според неофицијалните информации, Apple ја има зголемено нарачката за чипови од TSMC за оваа година. Од тоа може да се заклучи дека од компанијата очекуваат зголемена продажба.

Дел од неофицијалните извори истакнуваат дека Apple планираат да продадат од 90 до 100 милиони iPhone уреди, што е повеќе во споредба со досегашните 80 до 90 милиони уреди од септември, па навака.

Очекувањата за зголемена продажба доаѓаат изгледа најмногу поради достапноста на Apple Intelligence само на поновите уреди, односно засега само iPhone 15 Pro моделите можат да ги користат новите функции.

Apple со TSMC веќе имаат договорено количина и за М4 чипот кој моментално е достапен само кај новите iPad Pro, но во втората половина од годината треба да бидат претставени и Mac компјутерите со овој нов чип.

Со iPhone 16 серијата се најавува повторна промена на поставеноста на чиповите зависно од моделот. До минатата година Apple го вградуваше истиот чип кај сите модели, но лани iPhone 15 дојдоа со претходниот чип, додека iPhone 15 Pro моделите со новиот А17 Pro.

За оваа година се најавува дека iPhone 16 моделите ќе работат на A18 чипот, кој е доста сличен на A17 Pro, но направен на поновиот процес на производство од TSMC.

iPhone 16 Pro моделите ќе работат на A18 Pro за кого се најавува дека ќе дојде со 15 до 20% подобри перформанси во споредба.

ИЗВОРApple Insider
Претходна статијаРСБСП: Не користи мобилен телефон додека возиш
Следна статијаСите четири iPhone 16 модели ќе го користат новиот A18 чип оваа година
Мишо Лекиќ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.