Фабрика на TSMC во Тајван / Фото: Shutterstock.com

Оваа година е годината кога Apple треба да почне да го користи новиот 3nm процес од TSMC во производството на нивните чипови. A17 Bionic, на кој ќе работат iPhone 15 Pro телефоните, како и M3 чипот, треба да го користат овој процес и да го подобрат и така одличното место на пазарот.

Според информациите, новите чипови треба да донесат доста големо подобрување на ефикасноста, односно заштедата на енергијата, а тука е секако и делумното подобрување на перформансите.

Очекувањата за продажба на телефоните и компјутерите од Apple се доволно големи, па од компанијата наводно ги имаат зафатено поголемиот дел од производствените процеси на TMSC за оваа година. 90% од работата со новиот 3nm процес ќе биде за Apple, нешто што дополнително ги зголемува очекувањата.

Можевме да прочитаме и дека Apple веќе ги тестира новите М3 чипови, а тоа посебно е забележано за Pro верзиите кои се очекуваат идната година со MacBook Pro лаптопите од највисоката класа.

ИЗВОРMacRumors
Претходна статијаMotorola го најави претставувањето на новата генерација од RAZR за 1 јуни
Следна статијаИстражување на Аналитика: Домашните компании задоволни од ефектите на „Отворен Балкан“
Мишо Лекиќ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.