fbpx

ВЕБ

„Кликни си, купи си“ – Производите на Лакалут, Алгасан и Доктор Тајс отсега достапни...

Натусана Македонија, компанијата партнер на врвните германски брендови Лакалут, Доктор Тајс,  Алгасан и Pharmateiss Cosmetics лансираше своја онлајн продавница, преку која, овие познати брендови станаа...

Путин го потпиша законот којшто ќе овозможи независност на Русија од светската интернет мрежа

Пред некој месец пишувавме за исклучување од светската интернет мрежа кое се планира во Русија како тест за предлог закон чија цел...

Google го има саботирано Firefox по претставувањето на нивниот Chrome

До пред неколку години главниот извор на финансии на Mozilla организацијата, која стои зад развојот на Firefox прелистувачот, беше Google. Овие две компании имаа...

Хакирањето на Outlook.com е поголемо од првичното тврдење од страна на Microsoft

При крајот на минатата недела Microsoft потврди дека нивниот Outlook.com сервис бил пробиен од страна на хакери кои добиле пристап преку информациите за најавување на...

Outlook.com се приклучува на листата на пробиени познати сервиси

Иако не ја истакна бројката, Microsoft потврди дека одреден број на корисници на нивниот Outlook.com имејл сервис биле загрозени од хакерски упад...
video

Google овозможи користење на Android телефоните како физички безбедносен токен

Веќе подолго време на корисниците на онлајн сметките им е достапна можноста да користат дво-факторска автентикација која овозможува дополнителна безбедност за разлика...

„Мои Доктори“ е веб апликација која ќе ве информира кога има слободни термини на...

Одењето на преглед во државното здравство веќе неколку години се прави преку закажување на термин преку познатата страна „Мој Термин“. Преку истата...

Интернетот штотуку стана помалку слободен

Пред некое време пишувавме за опасноста од тоа интернетот да стане подосаден во случај да дојде денот кога ќе биде усвоен законот...

Линкови од разни ќошиња на интернетот (#4)

Во оваа епизода ќе читаме за тоа како милијардер од Русија го хакирал своето тело и ум користејќи природни суплементи (и многу...

Како изгледало „сурфањето“ на првиот WorldWideWeb прелистувач од 1990

Интернет прелистувачите кои ги користиме денес се напредни апликации кои овозможуваат прикажување на сложена содржина составена од текст, слики, видеа, но и...

Mozilla Firefox 66.0 достапен од денес со блокирање на страните кои автоматски пуштаат звук

Од денес почнува достапноста на најновата верзија на Firefox, прелистувачот којшто иако го има второто место на пазарот, сепак е далеку од...

Новиот Skype дојде и на веб верзијата од сервисот

Skype го претстави својот редизајн уште во 2017, иако тој претрпе повеќе измени за да дојдеме до верзијата која сега сите ја...