Ја разгледувате ‘Оперативни системи’ категоријата

Легендарниот интерфејст на оперативниот систем Lisa, претходникот на Mac се враќа на сцената. Имено, изворниот код е модифициран и чека одобрување од Apple за да им биде „вратен“ на корисниците на десктоп уредите. Црно-белиот носталгичен дизајн ќе им биде достапен на фановите бесплатно, во текот на 2018-та...

Повеќето корисници сѐ уште ја немаат добиено O верзијата од Android, меѓутоа полека доаѓа време кога Google ќе ја претстави наредната 9та верзија од оперативниот систем чие име ќе започне со буквата P. Една од првите информации која ќе ја дознаеме за новата верзија од Android ја откриваат дечките од XDA Developers...

Apple планира во текот на наредната година да започне со спроведување во дело на планот „Martzipan“ (Марципан) со кој ќе се унифицираат апликациите за сите нивни оперативни системи. Тоа ќе значи дека истата верзија на апликацијата ќе може да се користи на iPhone, iPad или лаптоп или десктоп компјутер со MacOS....

Ако сте дел од релативно големиот број на корисници на Windows 7, има шанса да не можете да направите надградба на понова верзија на оперативниот систем, односно да инсталирате нови закрпи кои се особено важни за безбедноста и приватноста на корисниците. Проблемот не се јавува кај сите корисници, но...

„Android кочи и многу крашнуваат апликациите“ – сигурно ова го имате слушнато и повеќе од доволно пати, особено од iPhone корисници. Да, ова беше точно пред повеќе од 5 години, но денес секој подобар Android смартфон нуди и солидни перформанси. Сепак, најевтините смартфони со послаби процесори сѐ уште страдаат...

Уште кога беше делумно популарен, мобилниот оперативен систем на Microsoft немаше можност да биде „рутиран“, односно да се менуваат многу од неговите функции преку влегување во системските директориуми, што за многумина беше недостаток во однос на iOS (Jailbreak) и Android (Root). Сега, во време кога Microsoft веќе се...

После големиот неуспех на Windows 8 и 8.1, Microsoft се врати со 10-ката, која полека, но сигурно се качува до очекуваната бројка од „1 милијарда“ уреди, нешто што Microsoft го најави уште на почетокот. Сега, тие се пофалија дека Windows 10 стигнал до 600 милиони уреди, што секако не е бројка за потценување, но ако добро се...

Една од најбараните функционалности од фановите на Windows 10 (па и во постарите верзии) е овозможување на табови во “File Explorer”, нешто што на пример Linux корисниците го имаат уште одамна и што може значително да го олесни користењето на целиот оперативен систем. Microsoft сепак одолеа на вградување на...

Пребарувањето во Windows веќе одамна стандардно се прави преку Старт менито, односно во дел наменет за тоа. Во Windows 10 оваа задача ја презема Cortana, па поголем акцент е ставен на можноста за пребарување преку ставање на посебна икона за таа цел на долната лента, односно на taskbar-от. Мора да се признае дека...

Android оперативниот систем на Google е убедливо најкористен во светот и најголем дел од корисниците не ни знаат какви опасности има во софтвер кој го користат толку голем број на луѓе, бидејќи тој е најчесто на мета на напади. Сепак, сега од Quartz излезе информација дека и самиот Google ја нарушува приватноста...

Android е убедливо најпопуларен оперативен систем за смартфоните и таблетите, но и натаму преголем дел од уредите со овој оперативен систем се на престара верзија и не се доволно безбедни за корисниците. Всушност, според последни истражувања, повеќе од половина од активните Android уреди се со две години...

Многу корисници сѐ уште се загрижени за својата приватност на уредите кои ги поседуваат, а еден од оперативните за кои се дига најмногу галама кога е во прашање приватноста и безбедноста е Windows 10. Затоа, Microsoft редовно го надградува својот оперативен систем, а сега објави и неколку правила со кои ќе...