Ја разгледувате ‘iOS’ категоријата

Фото: Google Play Smartportal Ви ја претставува Ninja vs. Monster, Sci Fi мобилна игра наменета за Android и iOS. Играта е првенец на компанијата Aleks Developments од Куманово. Се работи за First person shooter во стилот на старите добри аркадни игри од флиперниците. Фото: Google Play На почетокот ви е доделен карактер кој низ текот на играта го надградувате....

Авантуристичкиот дух на апликацијата посветена на патувањата – When in X, повторно ја освојува Европа. По успешниот настап на најголемата конференција за технологија, иновации и маркетинг „Web Summit“ во Лисабон оваа година каде беше избрана меѓу најуспешните стартапи, македонската апликација уште...

Во времето на фотоапарати со филм, немаше никаква можност да се види фотографијата откако ќе биде сликната. Всушност, чекањето за да се видат фотографиите беше нависитна долго – најчесто требаше да се чека да заврши одморот кој сте го фотографирале, па потоа уште неколку денови за да го развиете...

Google Maps веќе одамна овозможува информации за користење на јавниот превоз, а истото стана достапно и за нашата земја. Сепак, овој дел од Maps е најмногу корисен кога се наоѓаме во некое ново место, со оглед на фактот што во нашиот град знаеме да се снајдеме. Според порталот TechCrunch, наскоро Google Maps ќе почнат...

Како што беше случајот со Messenger по зголемувањето на бројот на корисници кои ја користат друштвената мрежа за комуникација, така и сега со Instagram се планира издвојување на делот за пораки како посебна апликација. Уште тогаш Марк Цукерберг изјави дека една апликација најдобро може да прави една работа,...

Кога ќе се земе во предвид популарноста на Facebook Messenger можеби прашање на време беше кога од компанијата ќе претстават апликација со која ќе ја прошират својата целна група на корисници. Идејата морам да признам делува одлично. Децата и така веќе цело време ги користат мобилните уреди од своите родители,...

Тоа што паметните часовници ги носиме цело време на нашите раце, отвора нови можности за нивна употреба, како на пример за рано откривање на некои нерегуларности во нашиот организам. Така, преку постојано следење на отчукувањата на срцето, Apple Watch сега може да открие и нерегуларности, кои би можеле...

Microsoft можеби го рекламира Skype како сервис наменет пред се за сериозна комуникација, но се чини не може да одолее на новитетите во технологијата, кои ги привлекуваат пред се помладите и кои се сѐ, само не сериозни, како на пример филтрите за лицето кога сликате селфи (изменета реалност), кои вклучуваат...

Една од главните одлики на Instagram Stories, а и на сличните вакви функции кај конкурентите, е кратката достапност на објавените слики и видеа, како и достапноста на посебен дел, но не и на профилот на корисникот. Поточно, иако верувам дека знаете, се што се објавува на Stories има „рок на траење“ од 24 часа, по...

Иако Facebook никако да ги мотивира корисниците да ги користат Stories на нивната мобилна апликација, овие „приказни“ се можеби најпопуларното нешто на Instagram од претставувањето на самата друштвена мрежа. Како и не би биле. Корисниците добија можноста да објавуваат слики или видеа, со можности истите да...

Со нов потег кој дефинитивно ќе го налути фановите на Windows Phone, Microsoft покажува дека веќе се откажува од својата мобилна палтформа и сите напори го вложува во апликации за другите две мобилни платформи – iOS и Android. Имено, прелистувачот Edge, кој досега беше ексклузивен за Windows 10 и Windows 10 Mobile, отсега ќе...

Instagram воведе нова промена при гледање на видеа. Веќе нема да морате да го вклучувате звукот на секое видео штом еднаш ќе го вклучите. Ова ќе ви потрае се додека активно ја користите апликацијата, а штом еднаш ќе ја исклучите следниот пат ако сакате да ги следите видеата со звук ќе мора повторно да...