Ја разгледувате ‘Мобилни апликации’ категоријата

Фото: Twitter Google апликација ќе пребара низ илјадници уметнички дела за да го најде вашиот двојник од минатото. Апликацијата наречена Arts & Culture пребарува сличности на фотографијата од вашиот лик и некое уметничко дело. Hey this one ain’t so bad. pic.twitter.com/er0FxZNVO8 — Kumail Nanjiani (@kumailn) January 13, 2018 Arts & Culture се појави уште...

Фото: Google Play Smartportal Ви ја претставува Ninja vs. Monster, Sci Fi мобилна игра наменета за Android и iOS. Играта е првенец на компанијата Aleks Developments од Куманово. Се работи за First person shooter во стилот на старите добри аркадни игри од флиперниците. Фото: Google Play На почетокот ви е доделен карактер кој низ текот на играта го надградувате....

Едвард Сноуден, The Guardian Project и Freedom of the Press Foundation претставија Android апликација наречена Haven. Апликацијата е направена со цел да им користи на одреден вид на корисници како што се истражувачките новинари, борци за човекови права, односно луѓе кои се често во опасност од притисоци, можност за крадење на...

Авантуристичкиот дух на апликацијата посветена на патувањата – When in X, повторно ја освојува Европа. По успешниот настап на најголемата конференција за технологија, иновации и маркетинг „Web Summit“ во Лисабон оваа година каде беше избрана меѓу најуспешните стартапи, македонската апликација уште...

Nova Launcher е можеби најпознатата Android апликација која го менува стандардниот главен екран. Тоа се должи на достапните можности кој оваа апликација има ги овозможува на корисниците, кои се имаа решено дека не сакаат да ги користат „врадените“ Launcher-и. Ваквите апликации станаа посебно популарни во времето...

Повеќето Android Launcher-и во главно може да се каже дека се обидуваат да ги надополнат можностите, како и корисничкиот интерфејс на стандардниот од Google или од производителот на телефонот. Овој тип на апликации се доста популарни, посебно кај понапредните корисници кои сакаат малку повеќе да имаат контрола...

Во времето на фотоапарати со филм, немаше никаква можност да се види фотографијата откако ќе биде сликната. Всушност, чекањето за да се видат фотографиите беше нависитна долго – најчесто требаше да се чека да заврши одморот кој сте го фотографирале, па потоа уште неколку денови за да го развиете...

Google Maps веќе одамна овозможува информации за користење на јавниот превоз, а истото стана достапно и за нашата земја. Сепак, овој дел од Maps е најмногу корисен кога се наоѓаме во некое ново место, со оглед на фактот што во нашиот град знаеме да се снајдеме. Според порталот TechCrunch, наскоро Google Maps ќе почнат...

Како што беше случајот со Messenger по зголемувањето на бројот на корисници кои ја користат друштвената мрежа за комуникација, така и сега со Instagram се планира издвојување на делот за пораки како посебна апликација. Уште тогаш Марк Цукерберг изјави дека една апликација најдобро може да прави една работа,...

Galaxy Note 8 е апсолутно еден од најимпресивните смартфони во моментов, со високи перформанси, исклучителен дисплеј и одлична камера. Тој може да се пофали и со одличен софтвер, кој сега ќе биде засилен со уште една можност – VPN сервис, кој ќе им овозможи на корисниците да сурфаат и да ги користат своите...

Кога ќе се земе во предвид популарноста на Facebook Messenger можеби прашање на време беше кога од компанијата ќе претстават апликација со која ќе ја прошират својата целна група на корисници. Идејата морам да признам делува одлично. Децата и така веќе цело време ги користат мобилните уреди од своите родители,...

Приватноста на корисниците е предмет на продажба и следење, а тоа веќе ни е станато и нормално. Властите следат се што можат поради борба со криминалот и тероризмот, барем најчесто, а другите компании го прават истото поради учење на навиките на корисниците со цел продажба на подобро персонализирани...